Isviçre Türkiye’yi suçluyor

ISTANBUL - Isviçre basini, Türkiye-Isviçre maçinda yasanan olaylarla ilgili yazilarini bugün de sürdürdü.

Isviçre gazetelerinde yer alan bazi haberler söyle

Blick gazetesi, Isviçre Teknik Direktörü Kobi Kuhn’un, “Biz dünya sampiyonu olmak istiyoruz” ifadesini basliga tasidigi haberinde, “Çocuklar siz kahramansiniz. Milli takim çilginca karsilandi. Soyunma odamiz karnaval yeri gibiydi. Isviçre Federasyonu Baskani FIFA’dan alacaklari 4.5 milyon Isviçre Frangi için çok seviniyor. Türk antrenörünün çirkin yüzü. Terim ve nefretin sonu. Türklerin gözü sanki kana bürünmüstü. Olaylara kim basladi? Pazartesi günkü özel karsilamadan söz etmiyoruz, ama tünele girerken yasanan olaylari film seklinde yayinliyoruz. Karari siz verin” dedi. Gazete Huggel’in “Alpay bana öyle bir vurdu ki, olmaz böyle sey” dedigini de yazdi.

LE MATIN: CENNETE HOSGELDINIZ
Basler Zeitung gazetesi, “Futbol kahramanlari geri döndü” mansetiyle verdigi haberde, “Anlayisli bir baba ve basarili ogullari. Blatter, Türkler için agir cezalar verilecegini öne sürerken, Isviçreli futbolcularin da cezalandirilabilecegini ifade etti” dedi, ‘Sevinecekleri yerden apar topar kaçtilar’ ifadesini kullanan gazete, “Türk gazeteleri kendi kendilerini elestirecegi yerde, hakemi elestiriyor… Cehennemden Cennete. Insanlik için Dünya Kupasi’na katilmak hersey degil, bunu bilmek gerek” diye yazdi.

Le Matin gazetesi ise, “Kahramanlarimizi alkisliyoruz. Blatter deli gibi öfkeli ve kizgin. Türklerin Isviçrelilere karsi olan taskinliginin cezasiz kalmasi mümkün degil. 3 bin taraftar millilerimizi bagirina basti. Cennete hosgeldiniz” derken, Streller’in “Böylesine güzel maglubiyet hayatimda görmedim” seklindeki açiklamalarini aktardi.

Tribune de Geneve gazetesi de “Suçlulara agir cezalar vermeliyiz. Yarali kahramanlarimiz zaferle döndü. Isviçrelileri utanç koridorlarinda tuzaga düsürdüler” ifadelerini kullanirken, Blatter’in, “Yasanan olaylar skandal. Türkiye ceza riski altinda. Türk basini devamli kinama halinde. Oysa biraz kendi davranislarini izleseler, böyle olmayacak” seklindeki sözlerini aktardi.