İsviçre’de 3 Bulgar dağcı hayatını kaybetti

İsviçre Alplerindeki Matterhorn zirvesine tırmanmaya çalışan 3 Bulgar dağcı, hayatını kaybetti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İvan Nenkov (25), Filip Jazmati (28) ve Tihomir Stoyanov (30) adlı dağcıların ölüm haberinin, Bulgaristan’ın Bern’deki büyükelçiliği tarafından doğrulandığını bildirdi.

Dağcıların, zirvenin kuzey duvarını tırmanmaya çalışırken kaza geçirdikleri tahmin ediliyor. İsviçre kurtarma ekiplerinin, dağcıların cesetlerini bulduğu ve cenazelerinin en kısa zamanda Bulgaristan’a yollanacağı açıkladı.

“Mlad Dihatel” adlı dağcılık kulübünün üyesi olan 3 dağcının arkadaşları, Matterhorn zirvesinin özellikle kış aylarında tırmanması en zor yerlerden biri olduğunu belirterek, ” Arkadaşlarımız kendi dallarında prestij kazanabilmek için bu maceraya atıldılar. Zirveye tırmanacaklarına inanıyorlardı. Ama bu macera girişimi onların sonu oldu” diye konuştular.

İsviçre Alplerinde İtalya sınırına yakın bulunan 4.478 metrelik Matterhorn zirvesi, pramite benzer şekliyle tüm dünya dağcılarının ilgisini çekiyor. Zirve için Fransızlar “Mont Cervin”, İtalyanlar ise “Cervino” adını kullanıyorlar.