İsviçreli turist ayırmaya çalıştığı kavgada öldürüldü

Eminönü'nde ayırmaya çalıştığı kavgada öldürülen İsviçreli turistin katil zanlısı yakalandı.

Eminönü’nde ayırmaya çalıştığı kavgada öldürülen İsviçreli turistin katil zanlısı yakalandı. Jurg Stephan Zuppıger’i (58) kendilerine küfür ettiği için öldürdüklerini öne süren şüpheliler, sevk edildikleri mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderildi.

Gülhane Parkı’nın girişinde 1 Eylül günü 05.00 sıralarında yaşanan olayda, tartıştığı kişilerin bıçaklı saldırısına uğrayan şahıs olay yerinde hayatını kaybetti. Polis ekiplerinin yaptığı ilk incelemede öldürülen kişinin Türkiye’ye gelen 58 yaşındaki İsviçreli turist Jurg Stephan Zuppıger olduğu belirlendi. Zuppıger’in 18 Ağustos’ta Türkiye’ye Ipsala’dan geldiği öğrenildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine başvuran polis, olay öncesinde Zuppıger’ın yol kenarındaki banklarda oturduğunu, yanındaki bankta da nişanlı iki kişinin oturduklarını tespit etti. A.C. ve F.A. isimli iki nişanlı ile o noktadan geçmekte olan iki kişi arasında laf atma nedeniyle yaşanan tartışmaya müdahale edip kavga eden tarafları ayırmaya çalışan Zuppıger’in, iki kişi tarafından darp edilip bıçaklandığı ortaya çıktı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, görgü tanıklarının verdikleri ifadeler ve eşkal doğrultusunda katil zanlılarını yakalayabilmek için çalışma başlattı. 2 Eylül saat 03.00 sıralarında polise gelen, “Olayın yaşandığı yere iki kişi geldi. Cinayeti işleyen kişilere çok benzettik” telefon ihbarı üzerine bölgeye giden ekipler, 2 kişiyi Eminönü’nde gözaltına aldı. 20 yaşındaki Hakan T. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne, 16 yaşındaki O.Y. ise Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Cinayetin Hakan T. tarafından işlendiği belirleyen polis, suç aleti bıçağı da Hakan T.’nin üzerinde buldu. Hakan T.’nin ifadesinde “Biz tartışıyorduk. Araya girdi ve bize küfür etti.” dediği öğrenildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderildi.