İsviçre’den minareye izin çıktı

İsviçre'nin Olten şehrinde Wangen Belediyesi tarafından reddedilen minare yapımına Solothurn Kanton mahkemesi izin verdi.

Türk Kültür Ocağı Başkanı Salih Poyraz, bir aylık bekleme sürecinden sonra yönetim kurulunun onayıyla minarenin inşaatına hemen başlamak istediklerini söyledi. Poyraz, halktan gelen “minareye gerek var mı” sorusunu da, onun sadece bir sembol olduğunu söyledi. Başkan Poyraz minareli bir camiyle bir müslümanın kendini daha iyi anlayıp karşı tarafı daha iyi anlayabilme imkanın doğacağını ve bunun entegrasyona büyük katkılar sağlayacağını söylediklerini belirtti. Poyraz, ‘İsviçre’deki ilk minareli Türk cami olma özelliğini taşıyacak cami içinde Türk Kültür ocağı olarak halkımızın desteklerini bekliyoruz.”, dedi.

Belediye’ye verdikleri plan kapsamında yapılacak olan minarenin üzerinde herhangi bir dış süsleme bulunmadığı belirtildi. Önümüzdeki bir ay içinde belediye tarafından bir üst mahkemeye gidildiği taktirde inşaat için bir süre daha beklenecek.

Çatıdan itibaren altı metrelik bir yükseklik planlanan minareye müsaade verilmesi Solothurn Kantonu Halk Partisi (SVP) tarafından hoş karşılanmadı. Kantonun Halk Partisi Teşkilat Başkanı Heinz Müller, “Çıkan karar bizi şok etti”, dedi. SVP konuyu ‘Halk iradesine karşı gelinmiştir’ diye değerlendirdi. SVP tarafından yapılan açıklamada ‘Şuanda müsaadeyi nasıl kaldırtabilir onu araştırıyoruz’ açıklamasında bulunuldu.. Başkent Bern’de de minare talebine ret sonrası itiraz edilmişti ve konuyla ilgili Kilise komiteleri minare karşıtlı kampanyalar başlatmıştı.