İsyan ettiren ölüm!

Ambulansın kapıları kilitli kaldı, 5 yaşındaki çocuk kurtarılamadı!

Çorum’da çıkan yangında dumandan zehirlenerek ölen Sefa Çavdar’ın (5), ambulansın kapılarının kilitli kalması nedeniyle hastaneye geç götürülmesine neden olduğu belirtilen sürücü Celal Timur hakkında soruşturma başlatıldı. Kapıların çocuk içerdeyken bir hasta yakınının yanlış bir düğmeye basması sonucu kilitlendiğini belirten İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin, yaklaşık 6 dakika gecikme yaşandığını söyledi.

Gülabibey mahallesindeki evlerinde önceki gün elektrik kontağından çıktığı belirtilen yangın sırasında yalnız olduğu belirtilen Sefa Çavdar, dumandan etkilendi. Markete süt almaya giden anne Güllü Çavdar (32), eve döndüğünde şoke oldu. Sefa ambulansa konulduğunda, araçtan inen sürücünün anahtarları içeride bırakması sonucu kapıların otomatik olarak kilitlendiği belirtildi. Ambulansın şoför tarafından camının kırılarak kapıların açılmasının arıdndan Çorum Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Sefa, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Bu gelişme üzerine İl Sağlık Müdürlüğü sürücü Celal Timur hakkında soruşturma başlattı. Ambulansın kapılarının kilitlenmesinin şoförden değil bir hasta yakınından kaynaklandığını ileri süren İl Sağlık İl Müdürü Adem Bilgin ise şöyle konuştu: “Ambulansımız kısa sürede yangın mahalline ulaştı.

Yaralı çocuk doktorların gözetiminde ambulansa alındı. İlk müdahalede öldüğü tespit edilen çocuk, hayati amaç taşıması gözönüne alınarak Devlet Hastanesi acil servisine kaldırıldı. Olay yerinde ve ambulansta yapılan hayata döndürme çalışmaları hastanede de devam etti, ancak başarılı olunamadı.” İhmal gözükmüyor “Ambulansa binen hasta yakınları yanlışlıkla bir yere dokunmuş ve kapıları kilitlenmiş. Daha sonra cam kırılmış ve ambulans şoförü aracına binerek çocuğu hastaneye ulaştırmış. Tüm bu yaşanan gelişmeleri ambulansımızın GPRS cihazından takip ettik. Yaşanan gecikme 6 dakika olarak tespit edildi. Şu anda herhangi bir ihmal gözükmüyor. Ancak yine şoför hakkında gerekli soruşturma başlatılmıştır.”

Sefa dün Kargı’nın Hacıamca beldesinde toprağa verildi. Gözyaşları içerisinde son yolculuğuna uğurlanan Sefa’nın annesi Güllü Çavar, güçlükle ayakta durabildi.