İsyanla sarsılan Fransa’da bugün hayat duracak

Fransa’da, gençlerin istihdamını kolaylaştıran yasaya yönelik protestolar büyüyor.

Ülkede hayat durma noktasına gelecek. Grevden en çok eğitim, posta ve ulaşım sektörünün etkileneceği bildiriliyor. Özellikle uçak ve tren seferlerinin aksayacağı ifade ediliyor. Eylemler sebebiyle yaklaşık bir aydır düzenli olarak ders yapılmayan okullarda eğitim tamamen duracak. Grevden medya sektörü de etkilenecek. Devlet radyo, televizyon ve haber ajansı (AFP) çalışanlarının da greve destek vereceği bildiriliyor.

İstifa çağrıları ve dev eylemlerle zor günler yaşayan hükümet ise büyüyen tepkilere rağmen yasayı iptal etmemekte ısrarlı. Marsilya’da bir araya gelen üniversite öğrencileri, Dominique de Villepin hükümetinin istifasını istedi. Aksi takdirde eylemlerini şiddetlendireceklerini duyuran öğrenci koordinasyonu, araba ve tren yollarını bloke etmeyi de gündeme getirdi. Hükümetin geri adım atmaması durumunda ise 4 Nisan’da yeni genel grev çağrısı yapıldı.

Fransız Parlamentosu’nda kabul edilen yasaya karşı çıkan işçi, memur ve öğrenci sendikaları yasanın geri çekilmesi için dördüncü kez ‘eylem günü’ ilan etti. Daha önce öğrencilere destek vermek için gösterilere katılan işçi ve memurlar bu kez iş bırakarak hükümeti protesto edecek. Genel grev ülkede sosyal ve ekonomik hayatı durma noktasına getirecek. Grevden en çok eğitim, posta ve ulaşım sektörünün etkileneceği bildiriliyor. Ulaşımın ülke genelinde aksayacağı belirtilirken özellikle uçak ve tren seferlerinin düzenli olarak yapılamayacağı ifade ediliyor. Eylemler nedeniyle bir aydan bu yana düzenli olarak ders yapılmayan okullarda ise eğitim tamamen duracak. Grevden medya sektörü de etkilenecek. Devlet radyo, televizyon ve haber ajansı (AFP) çalışanlarının da greve destek vereceği bildiriliyor. Ülkede gazete ve dergi dağıtımı da büyük oranda yapılamayacak.

Öte yandan grev yapan işçi, memur ve öğrenciler protesto için yine meydanlara inecek. Ülke genelinde 135 civarında gösteri düzenlenmesi bekleniyor.

Yasanın geri çekilmesine sürekli karşı çıkan De Villepin, ancak gençlerin şikayet ettiği ‘gerekçe göstermeksizin işten çıkarma’ ve ‘2 yıllık deneme süresi’ ile ilgili kısımların gözden geçirilebileceğini bildiriyor. Öğrenci sendikaları ise yasanın tamamen iptalini ön şart olarak koyarak, ancak bundan sonra diyaloğun başlayabileceğini bildiriyor. Bir ankete göre halkın yüzde 66’sı ülkeyi geren yasanın iptalini istiyor. Yasayı inceleyen Anayasa Mahkemesi’nin ise kararını perşembe günü açıklaması bekleniyor.

‘Fransa, muz cumhuriyeti gibi’

Alexandre Duclos, Sorbonne Üniversitesi öğrencisi. İki haftadır polis kuşatması altındaki Sorbonne’un “serbest bırakılması” için 5 gündür açlık grevi yapıyor. Sorbonne Meydanı’nda, polis barikatlarının önündeki eylemini ‘sonuna kadar’ sürdürmeye kararlı: “Bu okul benim evim ve polisler tarafından işgal edildi. Bu kabul edilemez.” Gençleri ayağa kaldıran yeni istihdam yasasına karşı çıktığını ve bütün eylemlere katıldığını bildiren Duclos, hükümetin gençlerin sorunlarına karşı ‘kör ve sağır’ olduğunu ileri sürerek, “Bugün Fransa’nın bir muz cumhuriyetinden pek farkı kalmadı.” diyor. Felsefe doktorası yaptığını aktaran Fransız öğrenciye göre gençler, “ülkedeki güvensizliğe, istihdam alanındaki zorluklara ve herkesin birbirini sömürmesine” karşı isyan etti. Greve, üniversiteyi ‘bağımsızlığa kavuşturup arkadaşlarının sorunlarına dikkat çekmek’ için başladığını dile getiren Duclos, su ve limon ile besleniyor.