İşyeri işgali serbest oluyor!

Anayasa paketinde genel grev hakkı da serbest bırakılıyor.

Şebnem Hoşgör’ün haberi

Anayasa paketi Meclis’e sunuldu. Teklif bütün halinde halkoyuna sunulacak. Paketin sürprizleri ise siyasi grev yasağının kalkması ve komutanların Yüce Divan’da yargılanması

Divan’da yargılanması

AKP, Başbakan Erdoğan’ın Ocak ayında “Kısmı anayasa değişikliği olabilir. Türkiye referanduma alışsın” sözleriyle start verdiği Anayasa değişiklik paketi teklifini dün TBMM Başkanlığı’na sundu. Geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklanan taslak metinde öngördüğü değişikliklerin tamamını bir takım rötuşlarla aynen koruyan AKP, teklifine son dakikada taslak metinde yer olmayan ve Anayasa’nın 41, 54 ve 166. maddelerinde değişiklik öngören 3 yeni madde daha ekledi. 12 Eylül darbecilerine yargı yolunu açan Anayasa’nın geçici 15. maddesinin yürürlükten kaldırılması hükmü ilk sürpriz olarak taslak pakette yer alırken, Anayasa değişikliklerinin 2. sürprizi ise son dakikada teklife monte edildi. Anayasa Mahkemesi’nin görev ve yetkilerini düzenleyen maddede yapılan değişiklik ile Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının görevleriyle ilgili suçlardan Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmaları öngörüldü.

3’ü geçici olmak üzere toplam 29 maddeden oluşan teklif, muhalefetin tepkisine rağmen Meclis Genel Kurulu’ndaki oylamasında 330-366 arasında oy alırsa, “bütün halinde” referanduma sunulacak. Başbakan Erdoğan’ın “altına bedenimizi koyduk” dediği Anayasa değişiklikleri için “Ya hep ya hiç” mantığıyla referandumu göze alan AKP, dün teklifinin 330 oy eşiğini aşamayıp, reddedilme olasılığına karşı hem parti içi küskünleri hem de bağımsızların desteğini alma seferberliği başlattı.

Genel grev de serbest

Pakette memurlar ve diğer kamu görevlilerine tanınan toplu sözleşme hakkının kapsamına, son dakika rötuşuyla emekliler de dahil edildi. Çalışanları ilgilendiren bir diğer sürpriz ise “Siyasî amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grev ve lokavtı, genel grev ve lokavt, işyeri işgali, işi yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişler yapılamaz” hükmünü içeren 7. fıkrası yürürlükten kaldırılması oldu. Tasarı geçerse 12 Eylül’le birlikte yasaklanan genel grev ve siyasi dayanışma grevleri de tekrar yaşanabilecek. Tasarıya göre işyeri işgalleri de yapılabilecek.

“330 ile ilgili tereddütümüz kesinlikle yok”

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Anayasa değişiklik teklifini TBMM Başkanı Şahin’e sunumunun ardından yaptığı açıklamada, teklifin bir uzlaşma metni olduğunu söyledi. Bekir Bozdağ gazetecilerin soruları üzerine gruplarına güvendiğini belirtti: “Bizim 330 ile ilgili herhangi bir tereddütümüz kesinlikle yok.”

VATAN