‘İşyerine kamera uygulaması hukuka aykırıdır’

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ilçede güvenlik amaçlı kameraların sokakların dışında bazı işyerlerine de yerleştirileceği şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

Selami Öztürk, son günlerde bazı gazetelerde ilçedeki kafe ve bar gibi işyerlerine kamera konması ve bunları koymayanlar hakkında yasal işlemler başlatılacağı şeklinde haberlerin yer alması üzerine yazılı açıklama yaptı. Öztürk açıklamasında, ” Cadde ve sokaklara MOBESE sistemi içerisinde genel güvenlik ve trafik açısından denetlenmesini temin etmek açısından kamera konulması ve bunların bir kısmının gerektiğinde belediyece alınması yönünde, daha önce Kadıköy Kaymakamlığı ve Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ortak bir karar almıştır. Ancak güvenlik amaçlı kameraların sokakların dışında Kadıköy’deki işyerlerine konulması söz konusu değildir. Böyle bir uygulamanın hukuka ve şu andaki yasa ve yönetmeliklere de aykırı olduğu açıktır.” dedi.

Tartışmaların yanlış yorumdan kaynaklandığını belirten Öztürk, ilçedeki esnafın bu konuda herhangi bir çalışma yapmasına ve masrafa girmesine gerek olmadığını kaydetti. Öztürk şunları kaydetti: “Kadıköy Kaymakamlığınca sokaklara kamera konulmasıyla ilgili gelen yazının işyerlerine iletilmesi sırasında bina içlerine de kamera konulacağı şeklinde yanlış yorumlanmıştır. Ancak Belediye Başkanlığımızca hukuka aykırı bu işlemin uygulanmayacağı ve uygulanmasına da izin verilmeyeceğini bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Kadıköylü esnafımızın bu yönde herhangi bir çalışma yapmasına ve masrafa gitmesine gerek yoktur.”