İşyerleri kar suları altında kalan esnaf dertli

Hakkari'nin tek ekonomik can damarı olan Küçük Sanayi Sitesi'nde bulunan 50 işyeri, temizlenmeyen kardan dolayı girilemez hale geldi.

Vergi kaçıranlar gibi baş tacı olmadıklarını söyleyen işyeri sahibi Hulki Aktaş, hizmetlerin aksaması halinde bundan sonra kendisinin de vergi kaçıracağını söyledi. İşyeri sahipleri, milyarlar ödeyerek aldıkları makinelerin bir kaç yıl içerisinde çürüdüğünü, bundan dolayı geri ödemesini yapamadıklarını söyledi. Genellikle ağaç işleri ve mobilya üzerine üretim yapılan sanayideki depolarda bulunan mobilya parçaları, sızan sulardan büyük zarar gördü.

Hakkari’de 600 kişinin ekmek yediği ilin tek ekonomik can damarı Küçük Sanayi Sitesi, yağan karın altında kayboldu. Günler önce Hakkari’de etkili olan kar yağışından sonra hiçbir kurum tarafından yolları ve içerisi karlardan temizlenmeyen Sanayi sitesindeki 50 işyeri, karların erimesiyle büyük zarar etti. Kendi imkanlarıyla kiraladıkları iş makineleriyle işyerlerinin önlerini ve yollarını temizlemeye çalışan işyeri sahipleri, Sanayi Sitesi Başkanı Rahmi Değirmenci’ye kızgın. Üyelerinin kendisine kızgın olduğunu belirten Değirmenci ise, “Ben isyan ediyorum. Bütün üyelerim şu anda bana kızgın. Lütfen bu sanayinin haline bir bakın.” dedi. Hakkari’ye yeni atanan Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu’nun çok iyi çalıştığını söyleyen Başkan Değirmenci, sözünün Hakkari Belediyesi ve diğer kamu kurumlarına olduğunu söyledi.

Malzemeleri su içinde çürüdüğünü belirten işyeri sahibi Halit Yalçın, günlerdir çektikleri sıkıntıdan bunaldıklarını, kendilerine hiç kimsenin yardım etmediğini söyledi. Milyarlık yatırımlarının sular altında heba olduğunu ifade eden Yalçın, aynı zamanda işyerlerinin geri ödemesinin söz konusu olduğunu söyledi. Halk Bankası’na olan kredi borçlarını nasıl ödeyeceklerini bilemediklerini vurgulayan Yalçın, yaptıkları işten bir şey kazanamadıklarını, buna ek olarak karların altında kalan malzemelerinin de çürümeye yüz tuttuğunu belirtti. Yalçın, “Başka memlekette bir makine 15-20 yıl dayanırken bizim makinelerimiz en fazla 10 yıl dayanıyor. Bunun tek sebebi de sıhhatsiz yapılan işyerleridir. Buna temizlenmeyen kar suları da eklenince milyarlık yatırımlar heba oluyor. Biz karnımızı doyuramıyoruz ki, geri ödemeyi nasıl yapalım?” diyerek yetkililerden yardım istedi.

Dükkanları kar altında kaybolan işyeri sahiplerinden Hulki Aktaş ise, “Ben bu ülkede yaşıyorsam, vergimi ödüyorsam en güzel şeylere layıkım. Eğer ben vergimi veriyorsam ve böyle bir hizmetle karşılaşıyorsam bundan sonra bende vergi kaçıracağım.” diyerek yetkilileri ağır dille eleştirdi.