‘İtalya AB yolunda yanımızda olmalı’

BaşbakanıÜü Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği sürecinde İtalya'nın Tükiye'ye destek verdiğini belirterek, bu desteğin devam etmesini istedi.

Erdoğan, desteklerinden dolayı İtalya’ya teşekkürlerini iletti. İtalya Başbakanı Romano Prodi ise “Türkiye’nin AB’ye girmesi hususunda verdiğimiz destek biliniyor. Geçen Aralık’taki kararlar Türkiye için hoş olmamıştır. Ancak İtalya destek ve cesaret vermeye devam edecektir. İtalya böyle bir kırılma olmasını arzu etmiyordu. Biz Türkiye’ye desteğimize devam edeceğiz.” dedi.

Başbakan Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi Bolu Dağı Tüneli açılışı sonrası helikopterle İstanbul ‘a geldi. İki başbakan İtalya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenen “İtalya-Türkiye Stratejik Ekonomi İttifakı” toplantısına katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada İtalya’nın AB yolunda Türkiye’ye verdiği desteğe işaret etti. Erdoğan, “Siyasi ilişkilerimiz gayet iyi bir düzeyde seyretmektedir. Özellikle AB sürecinde, İtalya, bugüne kadar hep yanımızda oldu, şu an da yanımızda. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte de yanımızda olmaya devam edecektir. Bundan dolayı da şahsım, ülkem ve milletim adına kendilerine çok teşekkür ediyorum.”ifadelerini kullandı. Türkiye ile İtalya arasındaki ticaret ilişkilerine konuşmasında ağırlık veren Başbakan Erdoğan, ticaret hacminin 10 milyar Euro’yu geçtiğine işaret etti. Erdoğan, “2006 yılı sonu itibariyle de bu rakam 11 milyar Euro’yu bulacak. Bu ne denli hızlı bir gelişme olduğunu göstermesi bakımından önemlidir” şeklinde konuştu. Türkiye’de son 4 yıl içinde açılan İtalyan şirket sayısının 250’ye yaklaştığını söyleyen Erdoğan, Türkiye’de 450 İtalyan şirketin yatırımının bulunduğun anlattı. Erdoğan, ”Ülkelerimizin mevcut ekonomik güçleri, potansiyelleri göz önüne alındığında ticaretimizin daha da artması için her iki tarafta da yeterli imkanların mevcut olduğunu görüyoruz. Ticari ilişkilerimizi çeşitlendirerek ticaret hacmimizi daha da artırabiliriz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ekonomik açıdan kısa bir süre içerisinde Avrupa’nın ilk 10 ülkesi arasında yer alacağını anlatan Erdoğan, yatırımcıların Türkiye’ye doğru yöneldiğini dile getirdi. Türkiye’deki 450’yi aşkın İtalyan şirketnin önümüzdeki dönemde artmasını beklediklerini söyleyen Erdoğan, Türk ve İtalyan firmalarının işbirliği ve dayanışma ile üçüncü ülkelerde müşterek yatırımlara girmesi gerektiğini belirtti.

“Avrupa Birliği yolunda Türkiye’nen olumlu ekonomik yatırımlar gerçekleştiren Türkiye daha fazla İtalyan yatırımını görmek istiyor.” diyen Erdoğan, enerji alanında, otomotiv sektöründe işbirliklerinin artması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin uluslararası camiaya hitap edecek enerji terminali haline geldiğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin Yunanistan ve İtalya’ya yönelik doğalgaz nakli için önemli bir köprü görevi göreceğini dile getirdi. Her iki ülkenin tecrübelerini paylaşarak ortak işler yapılabileceğini belirten Erdoğan, Türkiye’nin çevre ülkelerinde İtalyan firmaları ile yeni işbirlikleri olanaklarının mevcut olduğuna değindi.

İtalya Başbakanı Romano Prodi de AB ile ilgili mesajlar verdi. Prodi, ”Türkiye’nin AB’ye girmesi hususunda verdiğimiz destek biliniyor. Geçen Aralık’taki kararlar Türkiye için hoş olmamıştır. Ancak İtalya destek ve cesaret vermeye devam edecektir. İtalya böyle bir kırılma olmasını arzu etmiyordu. Biz Türkiye’ye desteğimize devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye ile İtalya arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çeken Romano Prodi, “İki ülke Akdeniz’de birbirinin tamamlayıcısı olmalıdır. Bu şarttır” dedi. Prodi, Türkiye’nin dışa açılma konusunda son yıllarda önemli gelişmeler katettiğini belirterek, Türkiye ekonomisinin AB ortalamasına yaklaştığına değindi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin arttığına işaret eden Prodi, “Sadece Türkiye’de değil, İtalya’da da Türk iş adamlarını görmek istiyoruz. Türkiye’de dünya çapında iş yapan iş adamları var. İtalyan firmaları onlarla üçüncü ülkelerde işbirliği yapabilir. Üçüncü ülkelerde partner olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Romano Prodi,Türkiye’deki genç nüfusa da dikkat çekerek, “Türkiye’de mükemmel yeni bir kuşak yetiştiğini görüyoruz. Kültür düzeyinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bu, iki ülke ilişkileri açısından yüksek avantajlar sağlayabilir” şeklinde konuştu.