İtalya cumhurbaşkanı kürsüde fenalaştı

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, bugün Trento kentine yaptığı ziyaret sırasında kürsüde fenalaşınca panik yaşandı.

Napolitano’nun fenalaşmasının yüksek tansiyondan kaynaklandığı, sağlık durumunda endişe verici bir durum olmadığı açıklandı.

Olay, Trento Üniversitesi tarafından Napolitano’ya fahri ordinaryus profesörlük unvanı verme amacıyla Teatro Sociale adlı tiyatro salonunda düzenlenen tören sırasında yaşandı.

Napolitano’nun kürsüye çıktığında konuşmakta zorlandığı gözlendi ve kısa bir sürede konuşamaz hale geldi.

Bu arada, izleyiciler arasından, “Cumhurbaşkanım oturunuz” diye bağıran bir ses duyuldu ve Napolitano, cumhurbaşkanlığı personelinden bir görevlinin bizzat müdahalesiyle oturmaya ikna edilebildi.

Konuşmasını ancak bir süre dinlendikten sonra tamamlayabilen Napolitano, ardından törenin yapıldığı tiyatrodan yürüyerek ayrıldı.

Napolitano’nun, paniğe kapılan Cumhurbaşkanlığı yetkililerine, “Her şey boynumu sıkan o cübbe yüzünden oldu. Cübbe boynumu sıkıyordu” dediği öğrenildi.

Olay sonrasında Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Napolitano’nun rahatsızlığının geçici bir yüksek tansiyondan kaynaklandığı, endişe verici bir durum olmadığı kaydedildi.