İtalya Saddam’ın idamına karşı

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, Saddam Hüseyin hakkındaki idam kararının infaz edilmemesi gerektiğini savundu.

D’Alema, “İtalyanlar ve Avrupalılar olarak idam cezasına karşıyız. Elbette ki Saddam Hüseyin’in baskılar, katliamlar ve işkenceler konusundaki sorumluluğunu hafife almıyoruz ve dolayısıyla onu savunmuyoruz. Biz bir ilkenin savunucusuyuz: Buna göre idam, kabul edilebilir bir ceza değildir. Dolayısıyla bu cezanın infaz edilmemesini umuyorum” dedi.

Dünyada idam cezasının kaldırılması konusundaki mücadelesiyle tanınan İtalyan sivil toplum kuruluşlarından “Kimse Kain’e İlişmesin” Derneği de, Saddam Hüseyin hakkındaki kararın infaz edilmemesi için imza kampanyası başladı.

Dernek, bugün başlatılan kampanyada şu ana dek siyaset ve kültür dünyasından yaklaşık 300 kişinin konuya ilişkin çağrı metnini imzaladığını duyurdu.

İtalya’da özellikle merkez sol yelpazede yer alan partiler, Saddam Hüseyin’in idam kararının uygulanması durumunda, Irak’ta şiddetin daha da tırmanabileceği uyarısında bulunuyor.

Radikal Parti’nin onursal başkanı Marco Pannella ise Saddam Hüseyin hakkındaki idam kararının infazını durdurmak için açlık grevine başladı ve infazın engellenmesi için İtalyan hükümetini harekete geçmeye çağırdı.

İdam kararının 30 yıl hapse dönüştürülmesi gerektiğini savunan Pannella, bunu sağlamak için Bağdat’a gitmeye hazır olduğunu da açıkladı.