İtalya Türkiye’yi etkilemiyor

İtalya'da yaşanan şike skandalı; Juventus, Milan, Fiorentina ve Lazio'yu Avrupa kupalarının dışında bıraksa bile bu temsilcilerimize yaramıyor.

İtalya’yı sarsan şike skandalında kararın 20 Temmuz’da kesinleştirilmesi bekleniyor.
Juventus’un Üçüncü Lig’e, Milan, Fiorentina ve Lazio’nun da İkinci Lig’e düşürülmelerinin istendiği davanın sonuçlanmasının ardından önümüzdeki sezon İtalya’yı Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası’nda temsil edecek takımlar İtalya Futbol Federasyonu tarafından UEFA’ya bildirilecek.

UEFA, İtalya Futbol Federasyonu’na resmi bir yazı göndererek, Avrupa’da mücadele edecek takımların listesinin 27 temmuz 2006 tarihine kadar gönderilmesini istedi. İtalyanların belirleyeceği liste, ülkemizi Avrupa’da temsil edecek olan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ile birlikte İntertoto Kupası’ndan UEFA Kupası’na yükselmesi halinde Kayserispor’un durumunda herhangi bir değişikliğe yol açmıyor.

İtalya Futbol Federasyonu, 2005-2006 sezonu puan durumuna göre düzenleme yaparsa, Şampiyonlar Ligi’ne İnter, Roma, Chievo ve Palermo takımları katılacak, UEFA Kupası’nda ise Livorno, Parma ve Empoli mücadele edecek. Şampiyonlar Ligi’ne mevcut statüye göre 3. ön eleme turundan katılacak olan İnter’in şampiyon ilan edilmesi durumunda Milano ekibi Juventus’la yer değiştirecek ve Devler Ligi’ne 1. torbadan dahil olacak. Yine 1. torbada yer alan Milan’ın yerine ise Roma mücadele edecek.

3. ön elemede mücadele edecek olan diğer iki İtalyan takımı ise Chievo ve Palermo olacak… 36.020 puana sahip olan Palermo 1. torbadan kuraya katılacak, 23.020 puanlı Chievo 2. torbada yer alacak. Böylece 28.634 puanlı Fenerbahçe’nin durumunda bir değişiklik olmayacak. Sarı – Lacivertliler, 2. ön eleme turunu geçmeleri halinde bir sonraki turda 2. torbadan kura çekimine katılacak. 33.634 puana sahip Galatasaray da yine 1. torbadan kuraya katılmayı sürdürecek.

Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcilerimiz Galatasaray ve Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nde grup maçlarına kalmaları durumunda, ön eleme turlarında büyük sürprizler yaşanmazsa yine son torbadan kuraya katılacak.

UEFA Kupası’nda ise yeni İtalyan takımları sıralamayı değiştirmeyecek. Beşiktaş 1. turda seribaşı olmaya devam edecek, Trabzonpor ve Kayserispor ise 1. tura yükselmeleri halinde yine 2. torbada yer alacak.