İtalya Türkiye’yi ticari ortak olarak görmek istiyor

İtalya, 2000 yılından itibaren Türkiye ile geliştirdiği siyasi ve ekonomik yakınlaşmayı artırmayı planlıyor.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü (KOSB)’nde gerçekleşen buluşmaya İtalya Ticaret Merkezi Müdürü Roberto Luongo, KOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Hasan Ali Kilci ve sanayiciler katıldı.

Toplantıda, Türkiye ile İtalya’nın karşılıklı ticari ilişkilerine ilişkin bilgiler veren İtalya Ticaret Merkezi Müdürü Roberto Luongo, iki ülke arasında sürekli artan bir ticari ilişki olduğunu söyledi.

Ülkelerarası ticari münasebetin bundan sonra da artmasını beklediklerini belirten Roberto Luongo, “Bu yılın ilk 2 ayında İtalya ile Türkiye arasında artan bir ticaret ilişkisi var. Bu iki aylık süreçte İtalya, Türkiye’ye ihracatı yüzde 12 oranında arttı. Türkiye’nin ise İtalya’ya ihracatı yüzde 8 civarında yükseldi.İki ülke arasında devamlı artan bir ticari ilişki sözkonusu. Biz bu ilişkilerin daha da ileri gitmesi için buradayız” dedi.

Türkiye’nin şu anda Almanya ve Rusya’dan sonra İtalya’nın en fazla ticaret yaptığı ülkeler sıralamasında 3. sırada bulunduğunu da ifade eden Luongo, “Biz bu ziyaretlerle Türkiye’yle ilişkilerimizi pekiştirmek istiyoruz. Aramızda zaten sürekli artan bir ticaret ilişkisi var. Bunu daha da ileri götürmek istiyoruz. Türkiye’yi İtalya’nın birinci ticari partneri olarak görmek istiyoruz” diye konuştu.

KTO Başkanı Hasan Ali Kilci de İtalya’nın Türkiye’de yaptığı yatırımların kendileri için de sevindirici olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin AB yolundaki en büyük siyasi destekçisinin de İtalya olduğunu hatırlatan Kilci, “Biz İtalya’nın dost bir ülke olduğunu AB sürecinde ülkemize verdiği destekten biliyoruz. Ticari ilişkilerimizi daha da artırmak için gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.