İtalya yargısında ‘reform kavgası’

İtalya'da yargı mensupları, Berlusconi başbakanlığındaki merkez sağ koalisyonunun ''adalet reformu'' adı altındaki yeni yasal düzenlemelerinden duydukları rahatsızlığı dile getirme kararı aldı.

Savcı ve yargıçların meslek örgütü konumundaki Ulusal Yargı Mensupları Derneği (UYMD), adli yılın açılışında Adalet Bakanı Angelino Alfano ve bakanlık temsilcilerinin protesto edileceklerini açıkladı.

UYMD konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, adli yılın başlangıcı nedeniyle cumartesi günü temyiz mahkemelerinde düzenlenecek törenlerde, Alfano ve bakanlık temsilcilerinin konuşma yapacakları sırada yargıç ve savcıların salonu boşaltacaklarını duyurdu.

Yargı mensuplarının kutlamalar sırasında adalete ve yasalara bağlılıklarını gösterme amacıyla ellerinde anayasa kitapçığını bulunduracakları da belirtildi.

Açıklamada, ”Amacımız, yeni yasal düzenlemelerin İtalya’daki adalet sistemini mahvedeceğini düşündüğümüze, sistemi daha etkin hale getirecek girişimlerin ufukta görünmediğine dair açık bir mesaj vermektir” denildi.

Adli yılın açılışında UYMD’nin yerel temsilcilerinin birer bildiri okuyacakları ve temyiz mahkemesi başkanı başta olmak üzere törene katılanlara ”İtalyan yargı mensuplarıyla ilgili Avrupa gerçekleri” başlıklı bir dosyanın dağıtılacağı da kaydedildi.

UYMD’nin protesto kararının, muhalefet partileri tarafından olumlu bulunarak desteklenmesi de dikkati çekti.