İtalyan bakan istifaya yanaşmıyor

Müslümanların tepkisi çeken karikatürlerin bulunduğu tişörtü giyen İtalya Reform Bakanı Roberto Calderoli, istifaya yanaşmıyor.

Başbakan Silvio Berlusconi, Reform Bakanı Calderoli’nin istifasını dün istemişti. Ancak Berlusconi, İtalyan anayasası çerçevesinde bakanı zorla istifa ettiremeyeceğini kaydetti. Calderoli, istifasının “Batı ile Müslüman dünya arasında dialog tesis etmesi” halinde görevinden ayrılacağını söyledi. Calderoli, İtalyan Ansa haber ajansına, “Müslümanlar, benim istifamın bir işe yaracağına dair kağıt imzaladıkları an istifa ederim.” şeklinde konuştu. Ancak istifa etmeyen Calderoli, Berlusconi’yi Nisan ayında yapılacak seçimler öncesi zor duruma sokacak. Berlusconi, seçimler öncesi ılımlı bir portre çizmeye çalışıyor.

Muhalefetteki merkez solun lideri Romano Prodi, Calderoli’nin bu hareketinin iktidarda radikal eğilimler olduğunu gösterdiğini savundu. Prodi, “Harekete geçmek için kaç tane ölü olduğu saymayı beklememeliyiz.” dedi. Prodi, Calderoli’nin istifa etmesinin hükümetin yapabileceğinin en küçük şey olduğunu ifade etti.