İtalyan modası bitiyor mu?

New York Times gazetesinin moda eleştirmeninin “İtalyan modası basitlik döneminde. Kaliteli işler çıkmıyor” yazısı İtalya ve ABD arasında kriz çıkardı.

Başbakan Romano Prodi’nin istifası nedeniyle çıkan hükümet krizinden kurtulmaya çalışan dünya modasının kalbi İtalya, politikayı bile gölgede bırakacak bir tartışmaya sahne oluyor. Irak Savaşı nedeniyle karşı karşıya gelen ABD ve İtalya arasında şimdi de “moda krizi” çıktı. Her şey 22 Şubat’ta ABD’nin en saygın gazetelerinden New York Times’ın (NYT) moda yazarı Guy Trebay’ın “İtalyan modası basitlik döneminde” başlıklı yazısıyla başladı.

Kadını basit gösteriyor
Geçen hafta Milano’da düzenlenen moda haftasını izleyen Trebay, makalesinde “Milano Moda Haftası’nda bir hafta içinde 228 defile oldu. Ancak bunların sadece birkaçı izlemeye değerdi. İtalya modada hala büyük bir güç ama kalite ve estetik değeri kaybetti. İtalyan üretimini “mükemmel“ yapan ürünlerdeki “küçük zarafetler ve ince ayarlardı.“ Şimdi o yok. Bir dünya devi olan Armani estetik kısmını bir kenara bıraktı. Ülkede en çok tutulan marka Dolce&Gabbana. Ancak o da yılda bir kitap okuyan, zamanını televizyon karşısında geçiren “cahil gençlere” hitap ediyor. “Kalite yok.Yenilik yok“ diye yazdı.

Yazara, İtalyan modaevi Costume National’in sahibi Ennio Capasa da destek vererek “Hem tasarımda, hem üretimde, hem de bürokraside diğerlerinin arkasındayız. Acilen yeni bir nesil ve eğitim gerekiyor“ dedi. Vogue dergisinin editörü Anna Wintour da, “İtalyan modası geleceği kucaklamalı. Ülkede çok yetenekli tasarımcılar var. Ancak hep aynı yüzleri ve isimleri görüyoruz. Yeniliğe ihtiyaç var“ diye konuştu. NYT’deki makalenin yayınlanmasından sonra İtalyan moda dünyasında kıyamet koptu. Corriere Della Sera’ya konuşan Dolce&Gabbana’nın ortaklarından Stefano Gabbana, “Amerikan modası gereksizdir. Onlar kendilerine baksın. Hep bizi taklit ediyorlar“ diye konuştu. Diğer bir moda devi Fendi’yi kuran Anna Fendi’nin kızı Silvia Venturini Fendi, “O beyefendi, kaç tane İtalyan defilesi izlemiş ki?Herkesin bir tarzı vardır ve ona göre çalışır“ diye konuştu.