İtalyanlar Kayseri Elektrik Şirketi’ne işbirliği çağrısı yaptı

İtalyanlar, Kayseri Elektrik Şirketi'ne işbirliği çağrısı yaptı

İtalyan Ticaret Merkezi Müdürü Dr. Roberto Luongo, Türkiye’nin ilk özel sektör elektrik dağıtım şirketi olma özelliğine sahip kuruluşu Kayseri ve Civarı Elektrik Anonim Şirketine, ülkesinin sektördeki temsilcileriyle işbirliği yapmaları çağrısında bulundu
Ticari inceleme gezisi çerçevesinde Kayseri’de bulunan İtalyan Ticaret Merkezi Müdürü Dr. Roberto Luongo. Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketini ziyaret etti. Ziyaret sırasında elektrik şirketinde incelemelerde bulunan Luongo, Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi yöneticileriyle de biraraya geldi.

Genel Müdür Şadi Büyükkeçeci’nin makamında gerçekleşen buluşmada Dr. Luongo, şirketle ilgili bilgi aldı. Kayseri ve Civarı Elektrik Anonim Şirketi’nin İtalyan yatırımcıların ilgisini çektiğini söyleyen İtalya Ticari Merkezi Dr. Roberto Luongo, “Ülkenizdeki elektrik dağıtım özelleştirmeleri ile biz de yakından ilgileniyoruz. Türkiye’nin ilk özel sektör elektrik dağıtım şirketi olarak bizim bir hayli ilgimizi çekiyorsunuz. Tahsilât oranında yüzde 97, kayıp kaçakta yüzde 8.’lerdeki başarılarınız, oldukça önemli. Teknolojik yatırımlarınız ve bilgi birikimine sahip personelinizle dikkatimizi çekiyorsunuz. Bu başarı ve birikiminiz İtalyan elektrik dağıtım şirketi ENEL ile Kayseri ve Civarı Elektrik Anonim Şirketi’nin olası bir işbirliğini de gündeme getirebilir. Buradan edindiğim bilgileri hemen İtalyan elektrik dağıtım şirketi olan ENEL’e aktaracağım ve yarından tezi yok sizleri bu kuruluşun üst düzey yetkilileri ile irtibata geçireceğim. Bununla da kalmayarak sizleri ilk fırsatta biraraya getireceğim. Kayseri’de yaptığım incelemeler de diyebilirim ki en büyük kapsamlı ekonomik işbirliğinin Kayseri elektrikle yapılabileceği kanaatindeyim” dedi.

Kayseri ve Civarı Elektrik Anonim Şirketi Genel Müdürü Şadi Büyükkeçeci ise Luongo’ya Kayseri’ye yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Biz 1926 yılında kurulan ve bugün itibariyle yüzde 97’lik bir tahsilât oranı yüzde 8’lik kayıp kaçak oranı, mükemmel teknolojik altyapısı ile varlığını sürdüren Türkiye’nin ilk ve tek özel sektör elektrik dağıtım şirketiyiz. Ülkemizde yeniden yapılandırılmakta olan elektrik dağıtım özelleştirmelerinde bir bölgeye mutlaka talibiz ve bunu da yanımıza bir yabancı ortak alarak devam ettirmek istiyoruz. Şu anda Almanya, Fransa, İspanya’daki elektrik dağıtım şirketleri ile karşılıklı görüşmelerimiz sürüyor. Ama niçin İtalyan elektrik dağıtım şirketi ile de bir ortaklık olmasın. Biz Kayserililerin ticari zekası, siz İtalyanların sıcakkanlılığı bir araya geldikten sonra ülkemizde çok daha önemli başarılara elektrik dağıtım ve üretim hizmetlerine imza atabiliriz” şeklinde konuştu. Karşılıklı görüşmelerin ardından Dr. Luongo, şirket anı defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.