İtfaiye ücret almıyor!

Bazı vatandaşların itfaiye hizmetleri karşılığında para alındığı düşündüğünü belirten Kahramanmaraş İtfaiye Müdürü Ata Kazancı, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını kaydetti.

Kazancı, “Bazı vatandaşlar itfaiye ücret talep edecek veya ceza keser diye itfaiyeyi çağırmıyor. Yurt genelinde itfaiye hizmetleri karşılığında para alınmaz. Ayrıca yangın nedeniyle herhangi bir ceza kesilmez. Bunu için yangın küçükte olsa, sönmüşte olsa mutlaka bize haber verilmeli.” şeklinde konuştu.

Yangın çıktığı zaman paniğe kapılmadan itfaiyeye bilgi verilmesi gerektiğini vurgulayan Kazancı, yangın hakkındaki ön bilginin çok nemli olduğunu işaret etti.

Her yangının su ile sönmediğine dikkat çeken Kazancı, “Yangın çıktığı zaman açık adres ve yangın hakkında kısa ön bilgi verilmelidir. Ön bilgide yanan maddenin ne olduğu ve biliniyorsa çıkış sebebi verilmeli. Ekipler, yangının türüne göre, su, köpük ve bazı kimyasal maddeler getirecek. Yangın hakkında bilgi sahibi olunursa söndürme çalışları hızlanır ve kolaylaşır.” diye konuştu.