İTO İstanbul’a simge olabilecek tasarımlar bekliyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul'a simge olabilecek hediyelik eşya tasarımlarının oluşturulması için ''İstanbul İçin Hediyelik Eşya Tasarımı" yarışması düzenliyor.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş,düzenlenlediği basın toplantısında, yarışmaya ilişkin bilgi verdi. Yalçıntaş, toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul’un eksiklerinden birinin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin modern zamanların diliyle, kendine özgü bir şekilde dile getirilememesi olduğunu söyledi.

Yalçıntaş, yarışma ile İstanbul’u ziyaret eden turistlerin kentten ayırılırken götürebilecekleri hatıra niteliği taşıyacak simgesel hediyelik eşyaların tasarlanmasını amaçladıklarını ifade etti. Bu tür hediyelik eşyanın kentin uluslararası simgelerini ortaya çıkaracağını ve bunu turizme katkı sağlayacak parametrelere dönüştüreceğini belirten Yalçıntaş, yarışma için Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’ndan danışmanlık hizmeti aldıklarını, ayrıca endüstriyel tasarımı teşvik için daha kapsamlı etkinlikleri hayata geçireceklerini bildirdi.

Profesyonel ve öğrenci olmak üzere 2 kategoride düzenlenen yarışmada katılımcılar cam, ahşap, seramik-porselen, metal, plastik ve tekstil ürün gruplarından en fazla 3 tanesi için birer adet özgün ve yenilikçi ürün tasarlamaları gerekiyor. Profesyonel tasarımcılar kategorisinde biriciye 7 bin YTL, ikinciye 4 bin YTL, üçüncüye 2 bin 500 YTL, mansiyon kazanana 1000 YTL verilecek. Öğrenci kategorisinde ise birinci 3 bin 500 YTL, ikinci 2 bin YTL, üçüncü 1000 YTL ve mansiyon alan 500 YTL ile ödüllendirilecek. Yarışmaya katılmak isteyenlerin tasarımlarını 20 Mart 2006 tarihine kadar teslim etmeleri gerekiyor. Sonuçlar, 14 Nisan 2006’da ilan edilecek.