ITO’nun ‘Basarili KOBI Yarismasi’na 54 proje basvurdu

ISTANBUL - Istanbul Ticaret Odasi (ITO) isletmelerin büyük çogunlugunu olusturan küçük ve orta ölçekli isletmeleri (KOBI) ödüllendiriyor.

Basarili KOBI’lerin ödülleri 14 Kasim 2005 tarihinde ITO Meclis Salonu’nda yapilacak olan törenle sahiplerine verilecek.
ITO’nun Basarili KOBI Yarismasi 2005’e 54 proje basvurdu. Girisimcilik, Kadin Girisimci, Ihracat Basarisi, Teknoloji Uygulama ve Isbirligi kategorilerindeki yarismaya en çok basvuru, 22 adet ile “Teknoloji Uygulama” kategorisinde oldu. Bu yil, “isbirligi” kategorisinde basvuru olmadi. Diger kategorilerde basvuru sayisi söyle : Kadin Girisimci 10, Ihracat Basarisi 11, Girisimcilik 11.

Yarismacilarin 10 tanesi ITO Türk Yan Sanayi Borsasi üyesi. 43 tanesi 50’den az isçi çalistiran küçük ölçekli firmalardan olusuyor. Firmalardan 47’si yarismaya Istanbul’dan katiliyor ve 41’i imalat sektöründe faaliyet gösteriyor.

KOBI’ler yalnizca Türkiye ekonomisini degil dünya ekonomisinin de gündemini yogun bir sekilde isgal ediyor. Çünkü halen dünya ekonomilerinin belkemigini olusturuyorlar. Ama küçük ve rekabete dayaniksiz yapilari nedeniyle ihracatta, disa açilmada, kredi bulmada, kendilerini gelistirmede bir takim engellerle karsilasiyorlar. ITO da küçük ve orta ölçekli bu isletmelerimizin uluslararasi rekabete hazirlanmalari, dis pazar olanaklarinin arttirilmasi ve girisimcilik özelliklerinin pekistirilmesi amaciyla çesitli etkinlikler gerçeklestiriyor.

ÖDÜLLER

Kategorilerde birinci olacak olan KOBI’ler, ITO’nun plaketinin disinda su olanaklara da sahip olacaklar;

– ITO’nun 2006 yilinda düzenleyecegi uluslararasi fuar veya sergilerden birine 12 metrekare standla ücretsiz katilim, yada yurtdisi inceleme gezilerinden birine masraflari ITO tarafindan karsilanmak üzere katilim.

– 2006 yilinda basilacak ITO yayinlarindan ücretsiz olarak yararlanma.

– ITO’nun ihracata dönük yayinlarinda (dergi, brosür, katolog, CD), firma ilaninin, her bir yayin türü için yilda (2006 yili) bir kez olmak kaydiyla, tam sayfa ve ücretsiz olarak yayinlanmasi.

– ITO’nun 2006 yilinda düzenleyecegi ihracata dönük egitim seminerlerine ücretsiz olarak katilma.

– Türkiye Garanti Bankasi A.S.’nin kategori birincilerine 5 bin YTL’lik ödülü,

– Türkiye Is Bankasi A.S.’nin kategori birincilerine 4 bin YTL’lik ödülü.

– Ankara Emeklilik A.S. tarafindan kategori birincilerine Yillik Hayat Sigortasi poliçesi.

JÜRI KIMLERDEN OLUSTU ?

– Prof. Dr. Kerem Alkin-Istanbul Ticaret Üniversitesi Ögretim Üyesi

– Dr. Rüstü Bozkurt-Türkiye Sise ve Cam A.S. Genel Sekreteri

– Süheyl Erboz-IMES OSB Yönetim Kurulu Baskani

– Dr. Cengiz Ersun-ITO Genel Sekreteri

– Ferruh Gök-ITO Yönetim Kurulu Üyesi

– Mustafa Kaplan-KOSGEB Istanbul Ikitelli Isletme Gelistirme Merkez Müdürü

– Vahap Munyar-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi

– Dr. Mehmet Palabiyik-ITÜ Makine Müh.//Fakültesi Ögretim Üyesi

– Meral Tamer-Milliyet Gazetesi Yazari

– Prof. Dr. Ercan Tezer-OSD Genel Sekreteri

– Dr. Tinaz Titiz-Devlet Eski Bakani