İttifak arayışımız yok

Mumcu, "hiçbir parti ile ittifak arayışımız yok" dedi.

Mumcu, “Eline kalem alan bir senaryo yazıyor” diye konuşan Mumcu ,”Buradan ilan ediyorum; Anavatan Partisi’nin kimseyle ittifak kurmak gibi merakI, arayışı yok. Herkes işine baksın.” diye konuştu.

Anavatan Partisi’nin Ümraniye İlçe Teşkilatı 7. Olagan Kongresi Ümraniye Prenses Düğün Salonları’nda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrede işitme engeliler için çeviri yapılması dikkat çekti. Kongrede konuşan Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, AK Parti Hükümeti’ne yüklendi. Mumcu, 2007 Kasım ayında yapılması planlanan seçimlerle ilgili olarak bazı medya kuruluşlarında çıkan ’İttifak arayışı’ haberlerini yalanladı. Parti olarak başka bir parti ile ittifak arayışı içinde olmadıklarını belirten Mumcu, seçimlerden tek başına girerek zaferle çıkacaklarını savundu. Mumcu, “Eline kalem geçiren senaryo yazıyor. Buradan ilan ediyorum. Anavatan Partisi’nin hiç kimseyle ittifak kurmak gibi merakı, arayışı yok. Herkes işine baksın, herkese, ’hayırlı işler’ diyoruz. Buna er meydanı derler. Aklı, imanı, yüreği yeten çıkar aslanlar gibi yarışır. Biz yarışırız, millet kazanır. Anavatan da bu meydanda aslanlar gibi yarışacak. Aslanlar gibi de çıkacak. Allah’ın izniyle, milletimizin de samimiyetiyle buradan bir destanı uyandıracağız. O destan Türkiye’nin destanı olacak. ” diye konuştu.

“EMPERYALİZMİN UŞAĞI BARZANİ İLE KONUŞACAK BİRŞEYİM OLMAZ”

Türkiye’de son dönemde insanların devlete olan güvenini kaybettiğini savunan Erkan Mumcu, insanların devletine güvenmek yerine ’devletin başına birşey gelir mi?” düşüncesinde olduklarını dile getirdi. “Kuzey Irak yönetimi ile konuşulup konuşulmayacağına devletimiz karar veremedi.” diyen Mumcu, “Bir Irak yönetimi ile konuşup konuşmama meselesinden devletimiz karar veremedi. Müdahale mi edecekler? etmeyecekleri mi? konuşacaklar mı? konuşmayacakları mı? karar vermediler. Böyle devlet böyle siyeset olur mu.” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın “Faydası olacak ise, Kuzey Irak’daki yerel yönetimle konuşuruz.” açıklamasına eleştiren Mumcu, Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani’nin Sevr antlaşmasını hortlatmak isteyen emperyalist güçlerin uşağı olduğunu savundu. Mumcu, “Emperyalistlerin köleleştirici iradesini kendi anayasasına kaynak koymuş. Ben bunun nesine saygı duyayım. Ben bu emperyalisit uşağının nesiyle konuşayım. Onda tarihine, kendi insanına saygı yok. Kendi kültürel, kendi ahlaki , dini birliğine sadakat yok. O kendisini, daha anayasasında emperyalizmin köpeği olarak ilan etmiş. Ben emperyalizmin köpekleriyle ne konuşacağım. Devletimin emperyalizmin köpekleriyle konuşmasına rızam yoktur. Bugün konuşanları yarın millet sandıkta alaşağı edecektir.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da eleştirilerde bulunan Mumcu, Barzani ile konuşma teklifinde buluan AK Parti’nin seçimlerde halk tarafından cezalandırılacağını savundu.

– “KADINLARINA ADİL DAVRANAN BİR DEVLET SÖZÜ VERİYORUM”-

Türkiye’de yaşanan en büyük sorunun kadınlara adil davranılmaması olduğunu dile getiren Erkan Mumcu, Anavatan Partisi’nin iktidara gelmesi halinde, yıllardın kadınların yaşadıkları sorunlara çare bulacağını anlattı. Türkiye’nin geri kalmasının sebebinin kadınlara adil davranılmaması olduğunu savunan Mumcu, ” ’Neden geri kaldık?’ diyorsak cevap hazır; akılsız ve adaletsiz olduğumuz için geri kaldık. Kime adaletsizlik ediyoruz ? Kadınlara ediyoruz. Kim ediyor? Oğulları olarak analarımıza, eşlerimize adaletsizlik ediyoruz. Devlet olarak bütün millete adaletsizlik ettiğimiz gibi en çok kadınlara adaletsizlik ediyoruz. Bırakın vatandaş olmaktan doğan haklarını, insan olarak sahip oldukları haklara bu devlet güvence getiremiyor. Ben size adil bir devlet, her şeyden önce kadınlarına adil davranan bir devlet sözü veriyorum.” diye konuştu. Mumcu’nun bu sözleri salonda bulunan kadın partililer tarafından alkışlandı. Mumcu daha sonra partisinin Fatih İlçe Teşkilatı’nın kongresine katılmak için salondan ayrıldı.