İTÜ’den süper bilgisayar

İTܒdeki Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Projesi,süperbilgisayarlar listesinde 353’üncü oldu.

HP ve Intel’in teknolojik desteği ve Türk bilişim firması Proline’ın entegratörlüğü ile Türkiye’nin ilk süperbilgisayarını kuran İstanbul Teknik Üniversitesi, TOP500 listesine giren ilk Türkiye kökenli süperbilgisayar sistemi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi Projesi’ni faaliyete geçirdi.

İTܒnün Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi (National Center for High Performance Computing) Projesi, özel ve kamu kuruluşlarının kullanımına açık olacak. İnternet kafe mantığıyla işletilecek olan süperbilgisayarı isteyen kurumlar araştırma projeleri için kiralayabilecek.

TÜRKİYE İLK KEZ TOP 500’DE

Supercomputing TOP500, 1993 yılından bu yana, dünyadaki süperbilgisayarların performanslarını ölçüyor ve sıralıyor. University of Tennessee ve Üniversiteat Mannheim tarafından ortaklaşa denetlenen dünyadaki yüzlerce süperbilgisayar yılda iki kez derecelendiriliyor. Dünyanın en güçlü süperbilgisayarı IBM yapımı BlueGene/L, saniyede 367 trilyon işlem yapıyor.

DEPREM SİMÜLASYONUNDAN FİNANS HESAPLAMALARINA

Süperbilgisayar, uçak-gemi tasarımlarından ekonomik öngörülerine, deprem simülasyonlarından savunma araştırmalarına kadar birçok alanda kullanılabilecek. Böylece ancak yurtdışında gerçekleştirilebilen çalışmalar, özellikle Japonya ve ABD’de yapılan deprem simülasyonları artık Türkiye’de de yapılabilecek. İTܒnin süperbilgisayarı, ayrıca finansal kuruluşların ve bankaların BASEL2 kriterlerinin zorunlu kıldığı karmaşık işlemleri ve risk analizlerini de hesaplayabiliyor.

İTÜ Bilişim Enstitüsü uzmanlarından Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Serdar Çelebi, tüm özel ve kamu kuruluşlarının ileri düzeyde teknik araştırma ve bilimsel uygulamaları için süperbilgisayardan faydalanabileceklerini vurguluyor.

İTÜ SÜPERBİLGİSAYARININ YETENEKLERİ

Hava tahminleri: 4-5 günlük hava tahminlerinin süresi süperbilgisayar ile 10 güne çıkabilecek.
Mühendislik: Uçak-gemi ve otomobil tasarımı, araç çarpışma testleri, nükleer kazalar sonucu oluşabilecek serpintiler gibi mühendislik uygulamaları.
Malzeme bilimleri: Yüksek sıcaklıktaki süperiletkenler, yarıiletken cihaz simülasyonları, inşaat sektörü için hafif ve dayanıklı malzeme tasarımı.
İlaç tasarımı: Yeni geliştirilen ilaçların etki tahmin simülasyonunda da süperbilgisayar teknolojisinden faydalanılıyor.
Plazma fiziği: Plazma füzyon cihazları ve hesaplamaları.
Ekonomi: Uzun vadeli ekonomik öngörüler ve borsa tahminleri.
Astrofizik: Yıldızların iç yapıları ve uzay araştırmaları.
Savunma sanayi: Savaş oyunları simülasyonu, şifre kırmak, füze yörüngesi izlemek ve nükleer patlama ve etki simülasyonları.