İyi beslenme gençlikte başlar

Ergenlik dönemindeki kötü beslenme alışkanlıkları ileri yaşlarda obezite, zayıflık, anemi, guatr, diş ve diş eti bozuklukları, raşitizm gibi hastalıklara sebep oluyor...

Bu dönem beslenme açısından en önemli dönem. Çünkü büyüme hızı ve gelişimi en çok bu yaşlarda ortaya çıkıyor. Uzmanlar, ergenlik dönemindeki kişilerin dikkat etmesi gereken beslenme kurallarını şöyle sıralıyor:

Mutlaka kahvaltı yapın ve öğün atlamamaya özen gösterin.
Günde en az 4-6 öğün arası beslenmeyi alışkanlık haline getirin.
Oturarak yemek yiyin, ayaküstü atıştırmayın.
Haftada 2-3 kez kurubaklagil yemeye çalışın. Kurubaklagiller demirin iyi kaynaklarındandır, fakat yapısındaki demirin vücutta kullanılmasını sağlamak amacıyla aynı öğünde bir C vitamini kaynağı (yeşil biber, maydanoz vb.) almaya özen gösterin.
Günde en az 3-5 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketin. Kabuğu soyulmadan tüketilebilenleri iyice yıkadıktan sonra kabuğuyla beraber yiyin.
Doymuş yağ alımını azaltmak için süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin yağı azaltılmış olanlarını tercih edin. Tavuğu derisiz pişirin, kırmızı etin görünür yağlarını ayırın.
Sıvı ihtiyacınızı kola, hazır meyve suları vb. şeker oranı yüksek içecekler yerine su, ayran, soda gibi daha uygun olanlarıyla karşılamaya çalışın.
Hamburger, pizza, patates,gibi fast food yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.