‘İyi bir nesil ortaya çıkartacağız’

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Ay-Yıldızlı ekibin yurtdışı kampındaki performansından, İsviçre maçının perde arkasında yaşanan olaylara kadar bir çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Almanya kampında tam kadro olsaydık, daha iyi bir sonuç elde edebilirdik. Amacımız oyuncuları kazanmaktı. Bir hayli oyuncumuz dışarda kaldı. Ama önemli bir mesaj aldık. Yeni arkadaşlarımız performansını yukarı çekmiş biçimde iyi bir karışım elde edileceğinin mesajını verdi. Bu da bizim açımızdan son derece önemlidir.”

“Bu turnuvada rakibe verdiğimiz pozisyonlarda azalma olduğunu gözlemledik. Ama yine hatalı goller devam ediyor. Arkadaşlarımız tecrübesiz olmasına rağmen ortaya koydukları performans son derece önemli. Diğer arkadaşlarımızla karıştığımız zaman çok dinamik ve ciddi tehlikeli bir takım olacağız.”

”Benim hiç bir zaman ağzımdan yaşlı ya da genç diye niteleme çıkmadı. Farkındaysanız tecrübeli, az tecrübeli ve tecrübesiz diye oyuncuları tasnif ediyorum. Hakan Şükür’e ihtiyaç duyduğumuz zaman çağırmışızdır. O da gelip aslanlar gibi mücadelesini vermiştir. Yine ihtiyacım olursa çağrırım. Yaş önemli değil, Tugay affını istemişti ama yine de ihtiyacım olursa onu da çağrırırım. Birdenbire gençleştirmenin anlamı yok. Adam oynuyorsa niye çağırmayalım. Tecrübe ile enerjinin karışımı bizim için çok önemli. Bunu kritik eden spor yazarları anlıyor da müsaade edin de burada yıllarını vermiş antrenmanda özel hayatında kampta maçta beraber olmuş teknik adamlar daha iyi anlasın ve yorumlasın.”

”Can ile Mehmet çok iyi bir performans ortaya koydu. Bir maç daha şans verdiğimde yine iyi oynadılar. Ama ligde gösterecekleri performans önemli. Can’ın kendi takımında bu mücadeleyi vermesi gerekir. Defansın merkezine baktığımızda 85 dakika yabancı oyuncular oynamış. Bu, şikayet etmemizi gerektirmiyor.”

”Emre Belözoğlu bizim için çok büyük kayıp. Nuri Şahin gün geçtikçe kendini geliştiriyor. Bu oyuncunun fiziksel gelişimi dahi devam ediyor. Ondan çok şey bekliyoruz.”

“İsviçre maçıyla ilgili cezalar hakkında ümitliyim. Emre’nin cezasında düşme bekliyorum. Futbolun seyircisiz oynanma mantıksızlığını değiştirebilirler. Belki maçları seyircili oynarız.”

“İsviçre maçlarında geride kalan 9 maçta forma giymiş oyuncuları değiştirmedim. Sadece Hakan ve Tümer’i aldım. İyi ki de öyle yapmışım. Rövanşta İsviçre’ye iki senede yemediği golü attık. Ama güme gitti o maç. O çocukların alkışlanmasını isterdim.”

”Dünyanın her yerinde hakemle teknik adamlar arasında diyalog olur. İsviçre maçında hakemle olan itirazım normaldir. İsviçre olayları hakkında bir çok mizansen yaratıldı. Ama onlara kulak asmayıp hakem raporuna bakmak gerekir. Hakemin raporu çok açık; “Mr. Terim benle kibar bir şeklide diyalog kurmuştur” yazdı. Hepimiz insanız. Devre arasında, Halil’in pozisyonu penaltı dedim, O da “Öyle gördüm” dedi. Sarıldık. Hepsi futbol terbiyesi içinde oldu. Bunu yabancı bir insan, yani maçın hakemi raporuna yazmıştır. Ama bizim kamuoyunda öyle bir mizansen yaratıldı ki.”

“Nobre Beşiktaş’a, Tümer Fenerbahçe’ye gitti. Bu çok normal. Bizde “ilginç”! Dünyanın her yerinde oyuncular yer değiştiriyor.”

”Kimsenin aklında olmayan oyuncuları çıkartıyoruz. Bir nesil ortaya çıkartacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

“Dünya Kupası’nda Brezilya’nın kadrosu herkese keyif veren bir kadro. Ama turnuvalar sürprizlere açıktır. Avrupa takımları onları yalnız bırakmaz.”