İyi uyku derde deva

Her canlının vazgeçilmez ihtiyacı olan uyku, beyin hücrelerinin sistemi devam ettirmek için geçirmesi gereken bir faz olarak tanımlanıyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Firuz Çelikoğlu, “Yorgunluk, aşırı sinirlilik, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, kontrol edilemeyen şişmanlama gibi problemleriniz varsa; sebebi, sizin fark edemediğiniz uyku apnesi olabilir. Tedavi edilmeyen uyku apnesi ise 10-20 yıl içinde kalp hastalıkları da dahil olmak üzere hayatı tehdit eden ciddi sağlık problemlerine yol açabilir” uyarısında bulundu.

Vücuttaki oksijen düşüyor
Uykunun; beynin son derece aktif bir fonksiyonu olduğunu dile getiren Doç. Dr. Firuz Çelikoğlu, “Uykuyla ilgili problemlerin tespiti biraz zordur, çünkü insanların uyku bozukluklarını bir hastalık olarak değerlendirip doktora gitme alışkanlığı yoktur. Uykuda solunum bozukluğunun toplumda görülme oranı yüzde 5’tir. Daha çok horlamayla ortaya çıkan bu problemin en belirgin şekli ise apnedir. Apne sırasında vücuttaki oksijen oranı düşüyor, oksijenin düşmesi kalp ritmini bozuyor ve bu durum birçok hastalığa davetiye çıkarıyor” dedi. Uyku sırasında kas kontrolünün beynin ön bölgesinden verilen emirlerle yönlendirildiğini kaydeden Doç. Dr. Firuz Çelikoğlu, “Bu emirlerde bir karışıklık varsa, mesela, yemek ve soluk borularında kitlenmeler oluşabilir. Bu bir tıkanma meydana getirebilir, apne olabilir, arkasından panik ataklar gelişebilir ve boğulurcasına yataktan fırlamalar gerçekleşebilir. Bu durumda vücudun oksijeni düşmeye başlar, kan sistemini etkileyerek, pıhtılaşma faktörlerinin bozulmasına yol açar. Kalpte ve beyinde emboli dediğimiz tıkanmaların meydana gelmesine sebep olabilir. Kısacası bir sistemler bozukluğu gelişebilir” şeklinde konuştu. Bu olayların genel kanaatin aksine sadece yaşlıların problemi olmadığını belirten Doç. Dr. Firuz Çelikoğlu, “Uyku bozuklukları çocuklar için de önemli bir sağlık problemidir. Birçok aile, hiperaktif olduğu gerekçesiyle çocuğunu doktora götürür ancak çoğu aile çocuğundaki bu şikayetlerin uyku bozukluğundan kaynaklandığını bilmez” diye konuştu.

Kriz geçirme riski artıyor
Uykuda tıkanmaların, enfarktüs yani kalp krizi ataklarına da sebep olabileceğine işaret eden Doç. Dr. Firuz Çelikoğlu, “Uykuda kalp krizinin en çok görüldüğü zaman dilimi ise sabaha karşıdır. Uykuda kalp krizi geçirme riski, gün içinde kalp krizi geçirme riskinden yüzde 6 daha fazladır. Oysa alınacak birkaç basit tedbirle kaliteli bir uyku uyunabilir. Belli saatlerde uyumak, belli saatlerde uyanmak, uyku odasının sadece uyumak için yapılmış olması, çok sıcak olmaması, uyku odasında yemek yenmemesi, uykudan önce aşırı egzersiz yapılmaması bu tavsiyelerden birkaçı” dedi.