‘İyiye gidişten hoşlanmayanlar senaryo üretiyor’

AK Parti, seçim senoryolarına ve anketlere tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “Kimse hayal görmesin, herkes işine baksın” dedi.
AK Parti Grup toplantısında bakan ve milletvekilleri, AK Parti’nin bölünme senaryoları ve seçim anketleriyle ilgili gazetecilerin sorularını cevapladılar. AK Parti Antalya Milletvekili ve TBMM Dışışleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, kendi adının da geçtiği seçim senaryolarına tepki gösterdi. “Emine Hanım Çankaya Köşkü’ne çıktığı zaman başını açmalı” şeklindeki açıklamasıyla dikkatleri üzerine çeken Mehmet Dülger, AK Parti’nin bölüneceği, kendisinin de kurulacak azınlık hükümetinin Başbakanı olacağı şeklindeki senaryolarının hatırlatılması üzerine, “Estağfurullah, hiç öyle bir şey yok. İnsanlar hayal ettiği sürece yaşar. Bazı arkadaşlar da öyle düşünüyor” dedi. Bayram boyu seçim bölgesi olan Antalya’da olduğunu ve halkın gündeminde bu tür senaryoların bulunmadığını vurgulayan Dülger, seçmenin kesinlikle erken seçim istemediğini ifade etti.

Vatan Gazetesi’nin yaptırdığı ankette AK Parti’ye bir rakip çıktığının, MHP, CHP ve DYP koalisyonunun AK Parti’ye rakip göründüğünün hatırlatılması üzerine Dülger, “Senaryolar konuşulur ama 2007 Kasım ayına kadar devam edeceğiz. Bunu açıkça söylüyoruz. Cumhurbaşkanını da seçeceğiz. Seçimde vatandaş ne derse o olur” dedi. Bir gazetecinin “AK Parti’nin bölünme senaryolarında adınızın geçtiği için üzgün müsünüz?” diye sorması üzerine Dülger, “Ben ne diyeyim. Ben kendi ismim geçtiği için birşey demiyorum. Gördüm, bazı gazetelerde birşeyler var ama hiç mi hiç ilgilenmiyorum. Ne böyle birşey sorulmuş, ne böyle bir şey istenmiş, ne böyle bir niyetim var” diye konuştu. Dülger, yazılan senaryolar ile halkın gündemi arasında bir aykırılık olduğunu, halkın bu tür senaryolara itibar etmediğini kaydetti.

AK Parti içindeki muhalif isimlerden biri olarak göterilen Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, AK Parti’nin 2006’da bölüneceği, yeni bir siyasi yapılanmaya gidileceği senaryolarının sorulması üzerine, “Millet, senaryoları birilerinin yaptığı veya birilerinin dizayn ettiği gibi dizayn etmez. Millet kendi senaryolarını kendi hazırlar. Birilerinin siyaseti tanzim etme çabası bugüne kadar sonuç vermemiştir” dedi. Gazetecilerin bu senaryolara dayanak olarak AK Parti içindeki muhalif çıkışların gösterildiğini hatırlatması üzerine Çömez, AK Parti’nin çok demokratik bir parti olduğunu, herkesin istediği gibi fikirlerini açıklayabildiğini belirterek, bunları başka şeylere yorma çabasının bir sonuç vermeyeceğini söyledi. “Bu senaryoyu yazanlar bir araziyle çıksınlar, o zaman gerçeği görürler” diyen Çömez, AK Parti’nin her koşulda birinci parti olacağının herkes tarafından kabul edildiğini, 2007 yılına seçmenin tercihinin ortaya çıkacağını bildirdi.

AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, basın yansıyan anketlerin aksine AK Parti’nin oy kaybetmediği, oy kazandığını söyledi. Basına yansıyan anketlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Şahin, AK Parti’nin yaptırdığı anketlerin çok daha farklı olduğunu söyledi. Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle, AK Parti’nin 3 Kasım seçimlerinden sonra peryodik şekilde oylarını arttırdığını, buna karşın muhalefetin de kademeli olarak eridiğini söyledi. AK Parti’nin karşısına üçlü koalisyonun çıkarılacağı senaryolarının hatırlatılması üzerine Gülle, “Bizim senaryolarla işimiz yok. Biz gerçeklerle yolumuza devam ediyoruz. Biz sürekli olarak seçim anketleri yaptırıyoruz. Oy oranımız çok daha yüksek” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti’nin oylarının düştüğünün sorulması üzerine, “Kimse hayal görmesin, bizim senaryolarla işimiz yok. Biz yolumuza devam ediyoruz” dedi. Türkiye’de siyasi istikrar bulunduğunu, buna bağlı olarak ekonomik istikrar sağlandığını, borsanın tavan yaptığını, faizlerin sürekli düştüğünü ifade eden Çelik, bu iyiye gidişten hoşlanmayanların senaryolar ürettiğini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımıcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ise, seçimlere daha 17 aylık süre olduğunu belirterek, anketlerdeki oranlarının gerçeği yansıttığını zannetmediğini kaydetti. Fırat, seçim sürecine girilmeden yapılacak anketlerin gerçek sonucu veremeyeceğini kaydetti.