İZBAN’a ‘En İyi İşbirliği’ ödülü

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin yüzde 50 ortaklığıyla kurulan ve 30 Ağustos 2010'da yolculu ön işletmeye başlayan İZBAN, "İzmir İçin Hoşgörü ve Sinerji" projesi olarak çıktığı yolculukta Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından "En İyi İşbirliği" kategorisinde büyük ödüle lâyık görüldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin yüzde 50 ortaklığıyla kurulan ve 30 Ağustos 2010’da yolculu ön işletmeye başlayan İZBAN, “İzmir İçin Hoşgörü ve Sinerji” projesi olarak çıktığı yolculukta Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından “En İyi İşbirliği” kategorisinde büyük ödüle lâyık görüldü. İki yılda bir yapılan UITP Dünya Kongresi’nde uluslararası seviyede düzenlenen yarışmada birincilik alan İZBAN’a ödülü, 28 Mayıs 2013’te Cenevre’de düzenlenecek törenle verilecek.

92 ülkede 3 bin 400 üyesi bulunan ve dünyada toplu taşımacılık sektörünün en prestijli kurumu sayılan UITP’nin “Toplu Taşımacılıkla Büyüme (Grow With Public Transport)” konulu yarışmasına, bu yıl 40 ülkeden altı kategoride 240, Türkiye’den ise 18 proje katıldı. Merkezî hükümetle yerel idarenin güç birliğinden doğan İZBAN, bu özelliği sayesinde UITP üyesi 92 ülkeye örnek proje olarak gösterildi. Raylı sistem sektörüne getirdiği yenilikler ve öncü uygulamalarıyla dikkat çeken İZBAN’ın bu ödülü kazanmasında, 156 yıllık ve günde birkaç bin yolcu taşınan bir hat üzerinde 200 bin yolcuya ulaşarak verimliliği arttırması, İzmir’deki toplu taşıma pastasını büyütmesi, yepyeni bir yönetim ve finansman modelini hayata geçirmesi, kuzey-güney hattındaki trafik yoğunluğunu azaltması ve bütün bu yönleriyle Gaziray ve Marmaray gibi projelere örnek olması önemli rol oynadı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, mart ayı başında düzenlenen Toplu Taşımacılık Türkiye Konferansı’nda UITP Genel Sekreteri Alain Flausch ve Türkiye Direktörü Kaan Yıldızgöz’e, yarışma katılım dosyasını bizzat vermişti.

UITP

1885 yılında kurulan, 92 ülkeden toplu taşımacılık işletmecileri, bakanlıklar, yerel yönetimler, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlardan oluşan, dünya genelinde 3 bin 400?den fazla kurumun üyesi olduğu Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP), toplu taşımacılık sektörünün en büyük kuruluşu olma özelliğini taşıyor. Merkezi Brüksel’de bulunan UITP’nin Dubai, Moskova, İstanbul, Roma, Sao Paulo, Abidjan, Bangalore, Johannesburg, Hong Kong ve Canberra’da ofisleri bulunuyor.