İzinsiz pitbul yetiştiren üç kişiye 44 bin lira para cezası verildi

Balıkesir'de mahalle arasında izinsiz olarak pitbul terrier, Japanese tosa, dogo Argentino ve fila Brasileiro cinsi köpek yetiştiren üç kişiye, toplam 44 bin 364 lira para cezası verildi.

Balıkesir’de mahalle arasında izinsiz olarak pitbul terrier, Japanese tosa, dogo Argentino ve fila Brasileiro cinsi köpek yetiştiren üç kişiye, toplam 44 bin 364 lira para cezası verildi. Jandarma ekipleri, el koyulan köpekleri Balıkesir Belediyesi Veteriner İşleri Geçici Köpek Bakımevi Müdürlüğü’ne teslim etti.
Jandarma ekipleri, Gazi Osman Paşa Mahallesi Bolluk Anadolu Lisesi arkasında izinsiz olarak tehlikeli türde köpek yetiştirildiği ihbarını aldı. Belirlenen adrese yapılan operasyonda T.F., C.Ç., ve B.G. isimli şahıslar tarafından, standarta uygun olmayan ve izinsiz kurulan hayvan barınağında pitbul terrier, Japanese tosa, dogo Argentino ve fila Brasileiro cinsi 12 tane köpek bulunduğunu tespit etti. Söz konusu adreste yapılan arama ve kontrol sonucunda 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği ile Ev ve Süs Hayvanları Satış, Barınma ve Eğitim Yerlerinin Kuruluş, Açılış, Ruhsat, Çalışma ve Denetleme Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik’e uygun olmadığı tespit edilen barınağın işletme ruhsatının bulunmadığı, hijyen şartlarının sağlanmadığı ve tehlikeli türde köpek bulundurulduğu bildirildi. Barınak binasının İmar Kanunu’na uygun olmadığı ve bina sahibi M.S. hakkında kaçak yapılaşma suçundan savcılıkça soruşturma başlatıldığı belirtildi. Hayvan sahiplerine ise ele geçirilen her köpek için 3 bin 697 lira olmak üzere toplam 44 bin 364 lira para cezası verildi. Köpeklerin muhafaza edildiği barınakta, narkotik köpeği Liza ve bomba köpeği Roka da arama yaptı.