İzinsiz yürüyüşte gerginlik yaşandı

Adapazarı'nda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle bazı sendika ve siyasi partilerden oluşan bir grup, yürüyüş yaptı.

Atatürk Bulvarı başlangıcında toplanan DTP, SDP, SHP, EMEP, YÖGEH, ÖDP, İHD, Emekli-Sen, Eğitim-Sen, SES ve SAÜDER temsilcileri buradan AKM önüne yürümek üzere harekete geçti. Pankartlar açılıp slogan atılmak istenmesi nedeniyle Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Taşkın Geçer, yürüyüşün 2911 Sayılı Toplantı Yürüyüş ve Gösteri Kanunu’na muhalefet edildiği gerekçesiyle gruba izin vermedi. Platform üyeleri bunun bir yürüyüş değil, basın açıklaması olduğu belirterek pankartlar açıp, “Baskılar bizi yıldırımaz” şeklinde sloganlar atarak AKM’nin önüne kadar yürüdü.

AKM önünde grubu temsilen bir basın açıklaması yapan SES Örgütlenme Sekreteri Muazzez Kara, “8 Mart 1857 yılında New York’lu binlerce dokuma işçisi kadın eşit işe eşit ücret istemiş, işveren fabrikanın kapılarına kilit vurmuş ve kuşkulu bir şekilde ortaya çıkan yangında içeride kilitli kalan 129 kadın yanarak can vermiştir. 2005 yılı Aralık ayında Bursa’da çıkan yangında da 5 kadınımız ölmüştür… Yüzlerce kadınımız tecavüze uğrayıp töre ve namus adına öldürülüyor. Cinsiyet, etnik köken, ulusal ve dinsel kimliğe bakılmaksızın aynı hak ve özgürlüklerden yararlandığı, özgürlükçü, eşitlikçi ve demokratik bir Türkiye için mücadele etmeye devam edeceğiz. Her gün 8 Mart, her gün mücadele günüdür. Ülkede şiddete ve cinsel ayrımcılığa hayır diyoruz.” dedi.

İKİ KİŞİ EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ

Yapılan basın açıklamasının ardından grup üyelerinden birer temsilcinin ifadesine başvurulmak üzere emniyete götürülmek istenmesine grupta bulunan İnsan Hakları Derneği temsilcisi olan Hande Olcay itiraz etti. Bunun üzerine emniyet güçleri ve grup üyeleri arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Daha sonra savcılık izni ile DTP Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Saka ve SDP İl Başkanı Mehmet Bayram’ ın ifadeleri alınmak üzere polis otosuna bindirilerek Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.