İZKA Karaburun ve Urla’da halk çalıştayı düzenledi

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) koordinasyonunda Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerinde halk çalıştayı düzenlendi.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) koordinasyonunda Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerinde halk çalıştayı düzenlendi. “Yarımada Stratejisi Çalışması” kapsamındaki çalıştaylarda varlıkların tespiti, yarımadanın gelecek 10 yılına ilişkin yön belirleme ve konumlandırma çalışmaları ele alındı. Karaburun Halk Çalıştayı’na 27, Urla Halk Çalıştayı’na 71 kişi katıldı. Her ikisinde de Yenilik ve Girişimcilik, Çevre ve Enerji, Turizm, Kentleşme ve Altyapı ve Tarım olmak üzere beş ana tema işlendi. Çalıştaylara kamu, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

İZKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Sibel Ersin, çalıştaylarda yaptığı konuşmalarda projeyle ilgili bilgi verdi. Ersin, Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi’nin bölgenin çevre değerlerini koruyarak yerel ekonomik ve sosyal kalkınmasına yönelik tematik stratejik hedeflerin belirlenmesi, bu yapıyı denemeye yönelik mekan gelişim senaryolarının, stratejik yol haritası ve eylem planlarının oluşturulması aşamalarını içereceğini söyledi. Projenin araştırma kapsamında oluşturulacak gelişme senaryolarının her bir ilçenin kendine özgü öncelikleri doğrultusunda hazırlandığını belirten Ersin, ayrıca ilçelerin birbiriyle ilişkili, birbirini destekleyen, bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesini ve kalkınma hamlesi sağlayacak somut proje fikirlerini ortaya koyacağını vurguladı.

Proje kapsamındaki Güzelbahçe Halk Çalıştayı’nın 13 Kasım, Çeşme Halk Çalıştayı’nın ise 14 Kasım’da yapılması planlanıyor.