İZKA’nın yeni binası için mimari proje yarışması düzenleniyor

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), yeni hizmet binasını yapmak üzere serbest, ulusal ve tek aşamalı olarak mimari proje yarışması düzenliyor.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), yeni hizmet binasını yapmak üzere serbest, ulusal ve tek aşamalı olarak mimari proje yarışması düzenliyor. İzmir için şehircilik açısından önem taşıyan ve şehir merkezine mimari katkılar sağlayacak bir bina elde etmeyi amaçlayan yarışmanın başvuruları, 2 Aralık 2013 Pazartesi gününe kadar kabul edilecek.

Jürinin akademisyen ve ünlü mimarlardan oluşacağını belirten İZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can, projenin kurumun mekan ihtiyaçlarına uygun, yenilikçi, çevreci teknolojilerden faydalanılarak oluşturulmasını beklediklerini söyledi. Yarışmanın amacını değerlendiren Can, “Yatırım ve işletme maliyetleri yönünden tutarlı, mühendislik çözümlerinden yararlanan, engelli dostu ve güzel sanatları teşvik eden, İzmir için kentsel önemi olan yapılaşmış çevreye mimari katkılar yapabilecek bir bina elde etmektir.” dedi.

İZKA, hizmet binası uygulama projesiyle yeşil bina sertifikası almak için girişimde bulunacak. Bu sebeple yarışmacıların, tasarım yaklaşımlarında yeşil bina için gerekli kriterleri (yönlenme, malzeme seçimi vb.) dikkate almaları öneriliyor. Ücretsiz yarışma şartnamesi ve ekleriyle diğer müracaat bilgileri, “www.izka.org.tr” sitesinden temin edilebiliyor.