Izmir bir adet 6.7’lik depremi atlatti

IZMIR - Izmir'de 26 günde 2.4 ve daha büyük 831 deprem meydana geldigi ve bunlarin toplaminin 6.7'lik depreme esdeger oldugu belirtilerek, küçük depremlerin, büyük depremlerin olusmasini engelledigi ifade edildi.

Panige yol açacak ölçüde asiri korkuya kapilmaya gerek yok. Ancak, deprem zararlarini ortadan kaldiracak tedbirlerin alinmasinda da her zaman fayda var” dedi.

Ege Üniversitesi Cografya Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lütfi Ihsan Sezer, 17 Ekim 2005 saat 03.44’te baslayip 26 günlük sürecin degerlendirildigi, daha sonra da devam ettigi belirtilen deprem degerlendirmesi hakkinda bilgi vererek bu dönemde dördü siddetli olmak üzere 2.4 ve daha büyük 831 deprem meydana geldigini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Sezer sunlari söyledi: “Bu 2.4 ve daha büyük 831 depremin odak derinligi çok çesitlidir. Bu çesitlilik yer kabugunun oturma çabasina bir süre daha devam edecegini

göstermesi bakimindan önemlidir.

Depremlerin olus saatlerinde herhangi bir düzensizlik görülmemektedir. Depremlerin yüzde 32’si insanlarin genellikle uykuda bulundugu 22.00- 07.00 saatleri arasinda, yüzde 68’i ise insanlarin genellikle uyanik oldugu gündüz ve aksam saatlerinde olmustur.”

Büyüklügü 4 ve üzerinde olan 26 deprem de dahil olmak üzere 831 depremin yüzde 20’sinin Sigacik Körfezi’ni batidan sinirlayan Teke Burnu ile Uzunkuyu arasina isabet ettigini belirten Yrd. Doç. Dr. Sezer, “Depremlerin bu alanda ve Sigacik Körfezi’nde yogunlasma göstermesi, tektonik aktivitenin, faylarla sinirlanmis durumda bulunan Koraka Yarimadasi’nin Teke Burnu ile Ince Burun’un yer aldigi güney kesimini yarimadadan koparmaya çalistigina yorumlanabilir” diye konustu.

17 Ekim-21 Ekim 2005 tarihlerinde meydana gelen 5.6-5.7-5.9 ve 5.9 büyüklügündeki 4 siddetli depremin 01 Mayis 2003 tarihinde Bingöl’de meydana gelen 6.4 büyüklügündeki depreme esdeger oldugunu ifade eden Sezer, “Bu 4 siddetli deprem bir kerede olsaydi büyüklügü 6.4 olurdu. 831 depremin açiga çikardigi toplam enerji ise 6.7 büyüklügünde deprem olusturacak güçtedir. Bir baska ifadeyle, söz konusu tarihler arasinda meydana gelen 831 deprem sayesinde Izmir, 6.7 büyüklügünde bir adet veya 6.5 büyüklügünde olabilecek 2 adet depremden kurtulmustur” dedi.

Gerek Izmir yöresinde, gerekse Ege Bölgesi’nin herhangi bir yerinde 1999 Kocaeli-Gölcük depremi büyüklügünde bir deprem üretecek fay bulunmadigini vurgulayan Sezer, “Yörede bilinen faylarin uzunluklarina yapilan risk analizlerine ve geçmiste yasanmis olan depremlere göre, Urla yöresindeki faylarin 6.8’den büyük deprem üretme kapasiteleri bulunmamaktadir. Panige yol açacak ölçüde, asiri korkuya kapilmaya gerek yoktur” seklinde konustu.