İzmir’de 10 Kasım için çok sayıda etkinlik düzenlendi

İzmir'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 75'inci yıl dönümü nedeniyle resmi törenlerin yanı sıra belediyelerce birçok etkinlik düzenlendi.

İzmir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 75’inci yıl dönümü nedeniyle resmi törenlerin yanı sıra belediyelerce birçok etkinlik düzenlendi.

Günün ilk töreni Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Ardından Ege Ordusu Garnizon Komutanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin anıta çelenk koyarken meydandan alkış sesleri yükseldi. Aynı gruptan, AK Parti İl Başkanlığı’nın çelenk için ismi anons edilirken yuh sesleri yükseldi. Ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posteri bulunanlar, AK Parti İl Başkanlığı’nın adı, çelenk bırakmak üzere anons edildiğinde yuh çekti. Grup, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ şeklinde slogan attı. Çelenk konulması ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Karşıyaka Belediyesi de 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Anlama Haftası nedeniyle ‘Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu’ gerçekleştirdi. Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel etkinliklerinden olan Ata’dan Ana’ya Saygı
Koşusu, Anayasa Meydanı’nda yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın işareti ile başladı. Cemal Gürsel Caddesi’nden devam eden koşu, Girne Caddesi üzerinden Atatürk Bulvarı’nı takip ederek Zübeyde Hanım Kabri’nde son buldu. Erkeklerde 15, bayanlarda 13 kategoride mücadele eden sporcular kıyasıya yarıştı. Koşuya yaklaşık 1000 kişi katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de Ata’ya Saygı Yürüyüşü düzenledi. Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen yürüyüş, Alsancak İskelesi’nden başladı ve Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Yürüyüşe milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, dernekler, üniversiteler ve kamu kurumu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyen İzmirliler’e İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ile birlikte eşlik etti. Yürüyüşe katılan İzmirliler, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle İzmir Marşı’nı ve 10. Yıl Marşı’nı söyledi. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan led ekranda Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntüleri yansıtıldı. Yürüyüşün bitiminde Cumhuriyet Meydanı’nda bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.
İzmir’de birçok ilçe belediyesi de 10 Kasım nedeniyle etkinlik düzenledi.