İzmir’de ‘Kıyı Tasarım Projesi’nde ilk kazma vuruldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kıyı Tasarım Projesi'ndeki ilk imalata Pasaport'tan başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kıyı Tasarım Projesi’ndeki ilk imalata Pasaport’tan başladı. 3 ay sürecek çalışmalar, Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasındaki bölümü yepyeni bir görünüme kavuşturacak.

    Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin denizle bağının güçlendirilmesi için Mavişehir’den İnciraltı’na uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanmasını hedefleyen “İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi” çerçevesinde önemli bir adım daha attı.

    Projedeki ilk imalat çalışmaları Pasaport’tan başladı. 90 gün içinde tamamlanması planlanan çalışmalar sırasında işletmelerin faaliyetlerinin engellenmemesi için tüm önlemler alındı. Bu kapsamda öncelikle, kara tarafında drenaj, aydınlatma altyapıları, söküm ve beton atma işlemleri ile tenteler yapılıyor. Beton atma ve betonun kuruma süresi haricinde, çalışmalar günlük işleyişi bozmayacak şekilde planlandı. Beton dökme çalışmaları sırasında da, işletmelere kolaylık olsun diye ahşap köprü uygulaması yapılacak.

    Proje kapsamında, yaklaşık 750 metrelik Cumhuriyet Meydanı- Konak Pier arasındaki bölüm, herkesin kolaylıkla gezip dolaşabileceği rahatlığa ve estetik bir düzenlemeye kavuşacak. Deniz tarafında yer alan yaya yolu ve bisiklet yolu yenilenecek. Deniz kıyısına taşarak yürüyüş yolunu kesintiye uğratan masa ve sandalyeler, işletmelerin bulunduğu kara tarafına alınacak. Mevcut durumda yaya yolu ile bir arada olan bisiklet yolu, tamamen bisikletli kullanımına ayrılacak şekilde araç yolu koduna indirilecek. Yol boyunca yerleştirilen bariyerlerle, bisikletlilerin motorlu araçlardan güvenli şekilde ayrılması sağlanacak. Kara tarafındaki kaldırımlar da yine yaya rahatlığı ön plana alınarak genişletilecek.

    Kara tarafında peş peşe sıralanan, İzmirlilerin buluşma mekanı Pasaport kafeleri ise birbirleriyle uyumlu görünümleri, özel tasarım tenteleri ile daha konforlu hale gelecek. Mevcut araç yolu tek gidiş olarak düzenlenecek ve yolun kara tarafında otopark cepleri oluşturulacak. Otopark cepleri dışında araç park edilmesinin ve deniz görünümünün engellenmesinin önüne geçilecek. Projenin maliyeti 2 milyon 576 bin 835 TL.

    Pasaport’ta kıyı şeridi düzenlemesinin yanı sıra, bölgede bulunan 4 alan da meydan kimliğine büründürülecek. Kentin denize açıldığı, İzmir için karakteristik özellikler barındıran bu meydanlara farklı türde ağaçlar dikilecek. Sebiller, yarı gömülü özel çöp konteynerleri ve bisiklet parkları gibi yeni kent mobilyalarının yanı sıra ağaçların altına, bölgeye özel tasarlanmış oturma birimleri ve aydınlatma elemanları yerleştirilecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve ‘İzmirlilerin Denizle İlişkisini Güçlendirmekte Uygulanacak Tasarım Stratejisi Planı’ adıyla yürütülen çalışma, Mavişehir’den İnciraltı’na dek uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin ve Körfez’in yeniden tasarlanmasını hedefliyor. Proje, hazırlanma yöntemiyle de bir ilk. Çoğu İzmirli olan Türkiye’nin önemli mimarlarıyla kentsel ve endüstriyel tasarımcılarının oluşturduğu 100’ü aşkın gönüllünün oluşturduğu tasarımlar çerçevesinde Körfez Mavişehir-Alaybey, Alaybey-Alsancak Limanı, Alsancak Limanı-Konak ve Konak-Üçkuyular olarak 4 bölgeye ayrılıyor. Körfez ise 5 bölge olarak yıl boyu etkinliklerin yapılabileceği bir alan olarak değerlendirilecek.

    İnciraltı Kent Ormanı’ndan Mavişehir’e kadar 40 kilometre uzunluğundaki hatta İzmirlinin denizle daha fazla bütünleşebilmesi için kent terasları, deniz balkonları, yüzer platformlar, kent kumsalı gibi uygulamaların hayata geçirilmesi öngörülüyor.