İzmir’de Sivas Günleri

İzmir'de Ege Bölgesi Sivas Günleri Kültür ve Sanat Festivali başladı.

İzmir’de Ege Bölgesi Sivas Günleri Kültür ve Sanat Festivali başladı. Şehrin kültür başkenti olduğunu söyleyen Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, tüm İzmirlileri fuara davet etti. Fuar Alanı 2 No’lu Hol’de düzenlenen ve 10 Kasım tarihine kadar açık olacak festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

    Sivas’ın yerel ve kültürel özelliklerinin, mutfağının, el işlerinin tanıtıldığı festival vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Kentin tarihi ve yeşil dokusu ile birlikte bir kültür başkenti olduğunu belirten Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “Sivas yöresinin mahalli ve kültürel özelliklerinin tanıtıldığı festival, gurbetteki hemşerilerimizin bir araya gelmesini sağlamaktadır.” dedi.

    Bütün İzmirlileri festivale davet eden Ürgüp, “Sivas kütüğüne kayıtlı olsa da olmasa da insanlar doydukları yerde aidiyetlik hissederler. Dolayısı ile hem İzmirli hem Sivaslı olmuş oluyorlar bir manada. Yapılacak etkinliklerde en önemlisi Sivas’ın kültürünün tanıtımının yapılacak olmasıdır. Sivas, Türkiye’nin her yerinde hemşerileri olan bir şehirdir. İzmir çok güzel bir vatan parçası ve güzel insanları barındıran bir coğrafyadır.” diye konuştu.

    Sivas’ın Anadolu’nun en önemli bir şehri olduğunu söyleyen Ürgüp, “Sivas dikkat ederseniz özellikle Sivas Kongresi’ne katılan delegelerin kara kalemle çizilen resimlerini fuar girişine koyduk ve bunu ön plana çıkarmak istedik. Sivas’ı görenler yeşil dokusu ile şaşırıyorlar. Sivas bir kültür başkentidir. Sivas’ın Türk kültürüne katkıları da söz konusudur.” diye konuştu.

    Açılan stantlarda kentin yerel ve kültürel özelliklerini yansıtan el işleri, yemekleri sergilendi.