İzmir’deki Erzurumlulardan yerel seçim manifestosu

Ege Bölgesi Erzurum Dernekler Birliği Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteren dernekler bir araya geldi.

Ege Bölgesi Erzurum Dernekler Birliği Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteren dernekler bir araya geldi. Toplantıda konuşan Federasyon Başkanı Muzaffer Okumuş, yerel seçimlerde partisine bakmadan Erzurumlu aday gösteren tüm siyasi partilere destek vereceklerini söyledi. Federasyon çatısı altında bulunan derneklere “Tek başınıza hareket etmeyin” uyarısı gönderilirken aykırı davrananların disipline gönderileceği belirtildi. Okumuş, “Kimse bu makamları kendi çıkarı ve menfaati için kullanamaz. Derneklerimiz arka bahçe değildir. Her türlü etkinliği kendisi yapar” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre İzmir’de yaşayan 500 bin Erzurumlu’yu temsil eden dernek ve sivil toplum kuruluşları buluştu. Bayraklı Manavkuyu Babadan Çağ Kebap Salonu’nda buluşan dernekler yerel seçim öncesinde siyasi partilere seslendi. Ege Bölgesi Erzurum Dernekler Birliği Federasyonu’nun çatı altında buluşan dernekler siyasi partisine bakılmaksızın “Erzurumlu” aday vurgusu yaptı.

KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ
Okumuş ayrıca, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın TBMM’ye verdiği isim değişikliği teklifine de tepki gösterdi. Erzurum’un adının ‘Erzerom’ olması talebi ille ilgili, “Bu isim ne Türk ne de Müslümanlığa uyar. Bu isim Ermeni ismidir. İstiklal Harbi’nde savaş meydanlarında istediklerini alamayanlar masa başında siyaset yaparak amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Buna kimsenin gücü ve iradesi yetmez” diye konuştu.

KİMLER KATILDI?
Toplantıya katılan ve alınan kararlara destek veren dernek ve yöneticileri şunlar:
Ege Bölgesi Erzurum Dernekleri Birliği Federasyonu Genel Başkanı Muzaffer Okumuş
Bayraklı Erzurumlular Derneği Başkanı Murat Koca
İzmir Şenkayalılar Derneği Başkanı Vehbi Şahin
Palandöken Derneği adına Başkan Yardımcısı Rafet Şimşek ve yönetim kurulu
Erzurum Olurlular Derneği Başkanı Mikail Aras
Tortumlular Derneği Başkanı Tarık Bayrak
Hınıs Kongur Köyü Derneği Başkanı Cemalettin Şan
Erzurum Hınıslılar Derneği Başkanı Hüseyin Göre
Erzurum Oltulular Derneği Başkanı Ahmet Aydemir
İzmir’in farklı yerlerinde aktif çalışan il ve ilçe, köy dernekleri temsilcileri