İzmir’deki Hasanağa Bahçesi yeniden tasarlandı

İzmir'in Buca ilçesinde bulunan 96 dönümlük Hasanağa Bahçesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden tasarlandı.

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan 96 dönümlük Hasanağa Bahçesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden tasarlandı. 2. Uluslararası Heykel Çalıştayı’nda yapılan eserler de bahçeye yerleştirildi. Yapım çalışmaları, 5,5 milyon liraya mal oldu. İlçenin simge mekanlarından olan tarihî bahçe için 16 Kasım 2013 Cumartesi günü, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılacağı bir tören düzenlenecek.

Bucalıların nefes aldığı en önemli yeşil alan olarak bilinen Hasanağa Bahçesi’nde, doğal doku korunarak yenileme çalışması yapıldı. Asırlık ağaçların arasındaki gezinti ve dinlenme alanları yeniden düzenlendi. Bin 400 metrelik tartan pist, bin metrelik bisiklet yolu, iki basketbol sahası, tenis kortu, duvar tenisi kortu, kaykay pisti ve tuvalet binası yapıldı. Ayrıca 50 arabalık açık otopark, iki adet çocuk oyun alanıyla çocuk bisiklet ve küçük araba pisti oluşturuldu. Düzenlemede engellilerin kullanımı da gözönüne alındı. Bahçe, yeni şehir mobilyalarıyla süslendi. 2. Uluslararası Heykel Çalıştayı çerçevesinde yapılan eserler bahçeye yerleştirildi. Vatandaşların akşam saatlerinde huzur içinde kullanabilmeleri için de ışıklandırma sistemi dekoratif bir anlayışla yenilendi.

Hasanağa Bahçesi’nin, İtalyan asıllı levanten işadamı Aliotti’nin ölümü üzerine, mülk varisleri tarafından satılığa çıkarıldığı ve 1926 yılında Ödemiş eşrafından Sarıgöllü Hasan Ağa tarafından satın alındığı biliniyor. Hasan Ağa, biri bahçenin kuzey, diğeri güneybatı köşesinde iki konut inşa ettirmiş, esas köşkle diğer servis lojmanları ve bağ köşkünü konut olarak kiraya vermiş. 1930’lu yılların başlarında köşk yanmış. Bahçe ise Hasan Ağa ailesinin mülkiyetinde bulunduğu sürece halka açık tutulmuş, Bucalılar için bir mesire yeri olarak kullanılmış ve “Hasan Ağa Bahçesi” olarak adlandırılmış. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2003 yılında bahçeyi çevreleyen duvarları yıkarak yeşil dokunun ilçeyle bütünleşmesini sağlamıştı.