İzmir’deki patlamayla ilgili işyeri sahibi hakkında yakalama kararı çıktı

İzmir'in Karabağlar ilçesinde bulunan çelik kapı imalathanesinde meydana gelen patlama ve sonrasında çıkan yangında 1 itfaiye eri ile 4 işyeri çalışanı işçinin ölümüyle ilgili soruşturma sürüyor.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde bulunan çelik kapı imalathanesinde meydana gelen patlama ve sonrasında çıkan yangında 1 itfaiye eri ile 4 işyeri çalışanı işçinin ölümüyle ilgili soruşturma sürüyor. Patlamanın meydana geldiği işyeri sahibi hakkında yakalama kararı verildi. İşyeri sahibi Şafak Odabaşıoğlu, polise teslim olmadan önce avukatının bürosunda basın toplantısı düzenleyerek, olayda ihmalinin sözkonusu olmadığını belirtti. Odabaşıoğlu, “Metan gazı birikmesinin patlamaya yol açabileceği ihtimali üzerinde duruyorum. Yeni patlamalar ve yeni can kayıplarının önüne geçilmesi için konunun uzmanlarca dikkatle incelenmesi gerekiyor.” dedi.
Şafak Odabaşıoğlu, avukatı Ahmet Ömer Ayçiçek’in bürosunda kameraların karşısına geçti. Yaşanan patlama olayı karşısında büyük üzüntü yaşadığını, savcının itirazı üzerine nöbetçi İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında ”yakalama kararı” çıkarıldığını ifade eden Odabaşıoğlu, toplantının ardından polise teslim olacağını ve cezaevine götürüleceğini söyledi. Olayda hiçbir kusuru bulunmadığını ve kaçması için bir neden olmadığını aktaran Odabaşıoğlu, “Kimse böyle bir olay yaşanmasını istemez. Ailem gibi gördüğüm çalışma arkadaşlarımı kaybetmenin acısını yaşıyorum. Olay karşısında mağduriyet yaşayan işçilerin aileleri için elimden geleni yapacağım.” diye konuştu.

“YENİ PATLAMALARIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN KONU DİKKATLE İNCELENMELİ”
Patlamayla ilgili iş yerinde alınmamış önlemlerden, tiner solvent gibi yanıcı maddelerin depolandığından ve benzeri gerçek olmayan şeylerden bahsedildiğini ifade eden Odabaşıoğlu, ”İş yerimizde imalat değil, kapı tamirleri ve rötuşları yapılıyordu. Ortaya atıldığı gibi depo dolusu tiner değil, kullanılmak üzere 3-5 teneke tiner bulunuyordu. Patlamaya neden olacak bir ihmalimiz söz konusu değil. Patlamayla birlikte bodrum ve zemin kat ile 1. kat arasındaki hasır beton tamamen parçalandı. Patlama ya bodrum katında, ya da bodrum katın zemin betonunun altında gerçekleşti. Bodrum katında yanıcı patlayıcı bir şey yoktu, tamamen boştu. Bodrum zemin betonunun altında boşluk olduğunu daha önce fark etmiştik, burada bir metan gazı birikimi olmuş olabilir. Karabağlar’ın eski tarım alanı ve çok sayıda kuyunun bulunduğunu belirtiliyor. Bölgede çarpık yapılaşma etkin ve bu kuyuların üzerleri kapatılarak binaların yapıldığı söyleniyor. Bina altında bu kuyulardan birinin olabileceği ve kuyuda metan gazı birikmesinin patlamaya yol açabileceği ihtimali üzerinde duruyorum. Yaklaşık 4 yıl önce de aynı sokakta bir binada benzer patlama meydana geldi ve olay geçiştirildi. Yeni patlamalar ve yeni can kayıplarının önüne geçilmesi için konunun uzmanlarca dikkatle incelenmesi gerekiyor.” dedi.

“BİR BİNAYA BU TİNERİ KOYSUNLAR VE PATLATSINLAR, BİZ DE GÖRELİM”
Odabaşıoğlu, savcılığa sunmak üzere olayla ilgili raporu hazırlayan itfaiye yetkililerine seslendiğini belirterek, ”Yukarıdan bir an önce tamamlanması yönünde gelen baskılarla raporu sonuçlandırma adına, tiner gazı patlaması oldu, tüp bulunuyordu gibi yaklaşımlarla, sorumlu olmadığımız şeyleri bize yüklemesinler. Patlamanın tiner ya da benzeri bir şeyden olduğunu söyleyenler, bir binaya bu tineri koysunlar ve patlatsınlar, biz de görelim. Dosyaları kapatmak için insanları çiğnemeyin” diye konuştu. Odabaşıoğlu ayrıca, tiner dolu olan ve yangında infilak eden minibüsün de kendilerine ait olmadığını sözlerine ekledi.

AVUKAT: ARKADAŞI ÖLMÜŞ BİRİ OBJEKTİF BİR RAPOR HAZIRLAYAMAZ
Odabaşıoğlu’nun avukatı Ahmet Ömer Ayçiçek ise, itfaiye erinin yaşamını yitirdiği bir olayda, itfaiyenin rapor hazırlamasını doğru bulmadıklarını belirterek, ”Arkadaşı vefat etmiş kişinin, objektif bir rapor hazırlaması mümkün değil. Konu için uzman tarafsız kişilerin hazırlayacağı rapora ihtiyaç var. Olayın metan gazından kaynaklandığı yönündeki düşüncelerini olayı soruşturan savcıya ilettik. Savcılık tarafından oluşturulan 3 kişilik bilirkişi heyeti binada ve zemininde inceleme yaptı. İş yerinin karşısındaki binada tiner dolum atölyesinin bulunduğunu tespit ettik. Olayın ardından atölyeden tiner tenekelerinin çıkarılışını kameraya kaydettik ve savcılığa sunacağız. Bu iş yerinin gaz salınımını tahliye edecek bir bacası yok, gazları kanalizasyona veriyorlar. Patlamaya bu da neden olmuş olabilir.

“SABOTAJ OLABİLİR”
Diğer bir ihtimal de sabotaj. İş yerinde çalışan 2 işçi aktif olarak MHP’liydi. Bu kişilere yönelik sabotaj yapılmış olabilir, düşüncemizi emniyet yetkililerine ilettik ve bu ihtimal üzerine de araştırma yapılıyor” dedi. İş yeri ruhsatının sorgulandığını, bölgedeki iş yerinin yüzde 70-80’inde ruhsat bulunmadığını belirten Ayçiçek, ”Burası üretim atölyesi değil. 3-4 kutudan fazla tiner boya bulunmuyor. İş yeriyle ilgili müvekkilimin ufak da olsa kusuru olabilir ama tüm sorumluluğu ona yüklemek mümkün değil.” dedi.