Izmir delik desik olacak

IZMIR - Izmir Metrosu, Üçyol'dan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne, Bornova'dan ilçe merkezine kadar uzatilacak.

Prof. Dr. Mehmet Uluçayli adina düzenlenen panelde metronun, Fahrettin Altay’dan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi’ne, Bornova’da ise ilçe merkezi ve Egekent’e kadar uzayacagi kaydedildi. Ayrica çalismalar sirasinda üç sene delik desik kalacak yollar için Izmirlilerden sabir istendi.

Ulasim panelinde konusan Insaat Mühendisleri Odasi Izmir Subesi Baskani Prof. Dr. Ömer Zafer Alku, 2004’te de böyle bir panel düzenlendigini ama o günkü problemlerin hâlâ devam ettigini söyledi. 2004 panelinin sonuç bildirgesini okuyan Prof. Dr. Alku, “Bir sehrin asil sahibi araçlar degil, insanlardir. Sehiriçi ulasimda insana yönelik çözümler üretilmelidir. Geçen seneki panelin sonuç bildirisinde bulunan 11 madde, gelecek panellerde de okunmaya devam edecek. Izmir ulasim master plani en kisa sürede yapilmali.” dedi.

Izmir’in önümüzdeki yillarda delik desik olacagini söyleyen TCDD 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eris de, Aliaga-Menderes metro hatti çalismalarinin maliyetinin yeni yatirimlarla 800 milyon dolari bulacagini söyledi. Eris, “Demiryolunun sebep oldugu gürültü kirliligi, karayoluna göre 10 kat az. Yakitta da 30’da 1 oraninda tasarruflu. Ayrica trafik kazalari açisindan daha güvenli. Aliaga-Menderes hatti için simdiye kadar 180 milyon dolarlik yatirim yapildi. Adnan Menderes Havalimani’ndaki istasyon üç yil önce hazirdi. Bu hat Egekent’e kadar uzatilacak. Menemen’e yapilan besleme trafosu ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne gidecek metro için de planlar hazirlaniyor.” diye konustu.

Karayollari 2. Bölge Müdürü Erol Altun, sehiriçi trafigini rahatlayacak bölgede birinci planda 5 bin 600 kilometre bölünmüs yol, ikinci olarak 4 bin, üçüncü olarak da 5 bin 400 kilometrelik yolun tamamlanacagini ifade etti. Altun, “Sehiriçi trafigi rahatlatacak 51 kilometrelik çevre yolunun 31 kilometresi bitirildi. Çigli’ye kadar kalan 20 kilometrede de çalismalar bitmek üzere. Sehir geçisini rahatlatacak baska bir aktarma olan Ikiztepeler’den Belkahve’ye gidecek yollarsa 2006 Nisan sonunda bitirilecek. Izmir’i Istanbul, Çanakkale, Ankara ve Denizli’ye baglayan yollarda çalismalar devam ediyor. 74 kilometrelik Çanakkale çevre yolu Ayvalik’a kadar bitirildi, Edremit’e kadar olan bölümde çalismalar devam ediyor.” seklinde konustu.

Her sorunun bir cevabinin oldugunu söyleyen Izmir Büyüksehir Belediyesi Genel Koordinasyon Daire Baskani Ali Riza Gülerman ise, panelde kendisine verilen sürenin kisaligindan sikayetçi oldu. Gülerman, “Metro, hat uzatmalari tamamlandiginda 79 kilometredeki 30 istasyonuyla günde 550 bin, yilda 165 milyon yolcu tasiyacak. Simdiye kadar 340 milyon dolarlik yatirim yapildi. Aliaga-Egekent arasi TCDD’nin sorumlulugunda. Aliaga-Menderes hattinda yeraltina alma ve istasyon çalismalarina baslanacak.” dedi.

Panel, katilimcilara plaket verilmesiyle son buldu. Sonuç bildirgesi ise daha sonra yayinlanacak.