İzmir Havayolları Nisan ayında uçacak

İzmir Havayolları (İHY) A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kiraladıkları üç Airbus A319 tipi uçakla Nisan ayında uçuşa başlayacaklarını söyledi.

İHY A.Ş. ortakları için yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Demirtaş, yıl sonuna kadar gelecek iki ek uçakla beş iç ve yedi dış hat uçuş noktasına çalışacaklarını ifade etti. Rakiplerinin pozisyon almasına engel olmak amacıyla hatlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermek istemediklerini kaydeden Demirtaş, şirkete toplam 73 kişilik uçuş ekibi alacaklarını hatırlattı. Ödenmiş sermayesi 11 milyon 277 bin YTL olan şirkete 85 kişinin 88 hisseyle ortak olduğunu belirten Ekrem Demirtaş, başlangıçta 100 olarak düşündükleri ortak sayısını 150’ye çıkardıklarını, katılım payını da 150 bin YTL’den 50 bin YTL’ye çektiklerini dile getirdi. Demirtaş, bir ortağın en çok beş hisseye sahip olabileceğini ifade etti. Toplam 15 milyon YTL’lik sermayeye ulaşacaklarını belirten Demirtaş, “İzair” markasını kullanacak şirketin uçak sayısını 15 ile sınırlayacaklarını belirterek, “2007 yılından itibaren kâra geçmeyi hedefliyoruz. Uçak sayımız da 2010 yılında 15’e varacak ve kârlılık 43 milyon 665 bin dolara ulaşacak” dedi.
İzmir’in yurtdışı uçuşlarından nüfusuna oranla yeteri kadar pay alamadığına dikkat çeken İHY Yönetim Kurulu Başkanı, son dönemde Lufthansa, British Airways ve Sunexpress’in İzmir’den uçuş yapmaya başlamasıyla pazarın büyüyeceğini kaydetti. TAV’ın da İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni dış hatlar terminalini temmuz ayında hizmete sokacağını bildiren Demirtaş, bu şirketin İstanbul’daki uçuş yoğunluğunun bir kısmını İzmir’e aktarmak durumunda kalabileceğini söyledi. İzair ile birlikte İzmir’in, Türkiye’nin en önemli uçuş noktaları arasına gireceğini dile getiren Ekrem Demirtaş, bazı havayolu şirketleriyle işbirliği yaparak seferlerini arttırabileceklerini kaydetti. Demirtaş, İHY genel müdürlük binası için de Adnan Menderes Havalimanı girişindeki Koparan A.Ş.’ye ait binayı aldıklarını sözlerine ekledi.