İzmir’in Gürçeşme-Yeşildere kestirmesinde son viraj dönülüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehiriçi trafiğin rahatlatılması için yaptığı çalışmalara önemli bir ulaşım yatırımını daha ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehiriçi trafiğin rahatlatılması için yaptığı çalışmalara önemli bir ulaşım yatırımını daha ekledi. Gürçeşme ile Yeşildere caddeleri arasında, İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN)’ın üstünden aşarak bağlantı sağlayacak Gürçeşme Karayolu Üst Geçidi’nin inşaatı yüzde 80 oranında tamamlandı. Bu bölgedeki iki noktayı birbirine kestirmeden bağlayacak üst geçit Gürçeşme, Yenişehir ve Buca trafiğini rahatlatacak. Köprü ayakları tamamlanan, köprü bağlantıları için duvar imalatları devam eden taşıt köprüsünün, yılbaşından önce hizmete alınması planlanıyor.

Şehrin trafiği için iki önemli güzergâh olan Gürçeşme ve Yeşildere caddelerini kestirmeden birbirine bağlayacak ilk ve tek nokta olarak büyük önem taşıyan yeni taşıt üst geçidi, İZBAN hattını dört ayaklı köprüyle aşacak. Bu kapsamda 700 metrekarelik ve 50 metre uzunluğunda köprü inşa ediliyor, 300 metre uzunluğunda da yol düzenlenecek. Bölge trafiği için kritik önem taşıyan yeni karayolu köprüsüyle Buca’dan gelip Konak, Bornova, Karşıyaka, Alsancak ya da Çankaya yönüne gitmek isteyen arabalar, Yenişehir’deki Gaziler Caddesi’ne inmeden doğrudan olarak Yeşildere yolu üzerinden istediği güzergâha gidebilecek. Yine kuzey aksından ve Konak’tan Buca’ya gitmek isteyenler, yeni taşıt geçidini kullanarak ulaşımlarını rahatlıkla sağlayabilecek.

Bu yatırım için Büyükşehir Belediyesi tarafından, Gürçeşme Caddesi bölgesinde 2,5 milyon liralık kamulaştırma yapıldı. Çevre düzenlemesi ve asfaltlama dahil yaklaşık 3 milyon 250 bin liralık yapım gideriyle toplam maliyet 5 milyon 750 bin liraya ulaşacak.