İzmir Körfezi’nde yelken yarışı heyecanı

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi tarafından bu hafta sonu İzmir Körfezi'nde Atatürk Kupası Optimist Takım Yarışmaları düzenlenecek.

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi tarafından bu hafta sonu İzmir Körfezi’nde Atatürk Kupası Optimist Takım Yarışmaları düzenlenecek. Yarışlar öncesi, DTO İzmir Şubesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Körfezi’nde yelken yarışlarının yapılabileceğini bir kez daha göstermek istediklerini söyledi.

    Bir süre önce yönetime geldiklerini ve yönetim olarak körfez yüzme maratonu ile optimist yelken yarışmalarını bu yıl da devam ettirme kararı aldıklarını ifade eden Öztürk, “Bu hafta sonu odamızın koordinasyonunda, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Yelken Federasyonu’nun katkılarıyla Karşıyaka Yelken Kulübü’nde yarışmaları gerçekleştireceğiz. İzmir Körfezi’nde çoğunlukla yük veya konteyner gemileri görülüyor. Bu gemilerin yanına yelkenlileri eklemek amacıyla yola çıktık. Bu yarışmalarla aynı zamanda su sporlarının önemini vurgulamak istiyoruz.” dişe konuştu.

    Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan da İzmir’in yelken branşında gelişme kaydettiğini belirterek, “Yelken sporunda daha büyük başarılar elde etmek için antrenörlere çok büyük görev düşüyor. Bunun yanında sporculara sponsor desteği de çok önemli. DTO’ya, bu organizasyona verdiği büyük destek için teşekkür ediyoruz.” dedi.

    Toplantıya, Türkiye Yelken Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı ve Yelken İl Temsilcisi Turan Yılmazkoç ile İzmir’deki yelken kulüplerinin temsilcileri de katıldı. 8 takımdan 40 sporcunun yarışacağı ve 16 Kasım Cumartesi günü Karşıyaka Yelken Kulübü’nde başlayacak olan yarışlar pazar günü sona erecek.