İzmir Körfezi’nin çamurunu temizleyecek makinenin şartnamesi ihaleye çıkarılıyor

İzmir Körfezi'nin dip çamurunun imhasıyla ilgili ayrıntılar belli olmaya başladı.

İzmir Körfezi’nin dip çamurunun imhasıyla ilgili ayrıntılar belli olmaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bununla ilgili olarak İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD)’nin Çarşamba Toplantısı’nda ayrıntılı bilgi verdi. Arıtmada kullanılacak makinenin şartnamesinin bitirildiğini ve yakında ihaleye çıkılacağını duyurdu.
Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantıda Başkan Kocaoğlu, körfezde denize girilmesi ve eskisi gibi balık ambarı olması için çaba gösterdiklerini söyledi. Limanın taranmasıyla birlikte yapılacak projeyle ilgili olarak geçen hafta Adnan Menderes Havalimanı’nda şu anki Ulaştırma Bakanı ve TCDD Genel Müdürü ile 1 saatlik toplantı yaptıklarını aktaran Kocaoğlu, çamurun çıkarıldıktan sonra ne olacağı sorusuna cevap aradıklarını kaydetti. Beş yıldır. konuyla ilgili beş arkadaşının üniversitelerin araştırma birimleriyle bilimsel çalışma yaptığını söyleyen Kocaoğlu, körfez hakkında bilinmeyenleri sürekli minimize etmeye ve bilgi toplamaya çalıştıklarını anlattı. Bilgilendikçe de proje ürettiklerini vurgulayan Kocaoğlu, bugün hızla yapılması gerekenin, problemin kökten çözülmesi için İZSU’nun, yıllarca önce İzmir’in arıtmasını lagün sistemiyle çözmek için Hazine’den aldığı araziye kurulacak kanal olduğunu ifade etti. Kocaoğlu, şunları söyledi: “Kamulaştırılan 7 bin dönüm civarında bir arazi vardı, İZSU arıtmasının olduğu arazi. Bunun 2-3 bin dönümünü ayırdığımızda ve o bölgeden limana kadar mühendislik hesapları yapıldıktan sonra büyük bir kanal döşendiğinde, araya da bir pompa konduğunda İZSU, Narlıdere’den Çiğli arıtmaya iki tane 220’lik boruyu çalıştırıp üç pompayla 51 kilometreyi katediyor. Mesafe, 8-10 kilometre civarında. Burada lotlar çalışarak yüzde 15’i çamur, yüzde 85’i su olacak şekilde arıtılacak. Yaptığımız tahlillere göre alüvyondan başka hiçbir kirletici madde yok. En çok tarama yapılacak kuzey kesiminde en ufak kirlilik görülmüyor. Tarih boyunca da orasını Gediz Nehri doldurmuş. Arkasında sanayi bölgesi yok. Sanayi kurulmaya başladığında, Gediz bugünkü yatağına alınmış. Sadece toprakta tuz var, o da suyu tuttuğunuz zaman çözülüp akıyor ve 1. sınıf tarım toprağı elde ediyorsunuz.”
Liman bölgesinde boşaltılan yerde yüzeyden örnek aldıklarını ve kirliliğe rastlamadıklarını anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, 1 metre derinlikte ise ağır metal endişesi olduğunu, bunu tespit ettiklerinde çamurları da ayrı bir lotta, hattâ membran havuzlarda toplayıp taş ocaklarına gömmenin mümkün olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Şu anda saatte 4 bin 600 ton katı ve 4 bin ton sıvı malzemeyi tarayabilecek ve 2 metre diğer tarafa, kanal sistemine atabilecek makinenin şartnamesini bitirdik, ihaleye çıkıyoruz.” dedi.