İzmir’de 4’ü kuru sıkıdan bozma 13 silah ele geçirildi

İzmir'in Konak ilçesinde bulunan 17 karakolun sınırlarında gece yapılan asayiş uygulamasında yaklaşık iki saatte 4'ü kuru sıkıdan bozma olmak üzere toplam 13 silah ele geçirildi.

Türkiye’de 356 binden fazla kurusıkı ve 602 bine yakın ruhsatlı silah bulunuyor. Bu kadar silahın olduğu ülkemizde emniyetin yaptığı her uygulamada onlarca ruhsatsız ve kurusıkı tabanca yakalanıyor. Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından, gece 21.30 – 23.30 saatleri arasında 17 karakol bölgesinde asayiş uygulaması gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı’nın kurusıkı tabancaların namluları değiştirilerek gerçek silah vasfına dönüştürüldüğü ve bir çok suça karıştığı gerekçesiyle denitimleri artırmak için yasa taslağı hazırladığı dönemde, yapılan uygulamada 4’ü kuru sıkıdan bozma olmak üzere toplam 13 silah ele ve bu silahlara ait çeşitli çaplarda 64 adet mermi geçirildi.

Yapılan arama ve yakalanan kişilerin üzerinden ayrıca 100 gram esrar, çalıntı 1 motosiklet, 1 sustalı, 2 kelebek tabir edilen bıçak bulundu. Asayiş uygulamasında yakalama müzekkeresiyle aranan 10 kişi de yakalanırken durumu şüpheli görülen toplam 583 kişi bilgisayar sorgulamasından geçirildi. Üç işyerine de idari işlem yapıldı.