İzmir’de 9 bin öğretmen sigara içmeme sözü verdi

İzmir'in Konak ilçesinde görev yapan 9 bin öğretmen, sigara içmeyeceğine dair söz verdi.

Konak Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü projeden okul müdürleri sorumlu olacak. Ayrıca sigara içilmediği için okullara İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yeşil bayrağı simgeleyen “sigarasız kurum belgesi” verilecek. Kampanyaya katılan 100’ün üzerinde öğretmenin görev yaptığı Özel Yamanlar Eğitim Kurumları’na bağlı Işık İlköğretim ve Bozyaka İlköğretim okulları da ilk belge alan okullar oldu.

Kötü örneklerin toplumda giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Konak Kaymakamı Ali Muhsin Nakiboğlu, “İleriye dönük yararları bakımından özellikle yeni yetişen gençliğin birtakım zararlı madde ve alışkanlıklardan uzak tutulması gerekiyor. Biz de bu bilinçle hareket ediyoruz.” dedi. İlçelerindeki 118 ilköğretim okulu, 82 lisede ‘sigara içmeme’ konusunda seferberlik ilan ettiklerini anlatan Kaymakam Nakiboğlu, “Okul müdürlerimiz, okul aile birliği başkanları ve öğrenci temsilcileriyle toplantılar yaptık. Bu toplantılarda slayt gösterileriyle kısa ve öz bilgilerle sigaranın zararları anlatıldı. Öğretmen arkadaşlarımızın derslerde konuları zaman zaman sigaranın zararları konusuna getirerek birkaç dakika anlatmasını istedik. Onlar da gönüllü olarak bize destek verdi.” dedi. İlçelerine bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerin gönüllü olarak sigaradan vazgeçmesini ‘takdire şayan bir davranış’ olarak yorumlayan Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Lütfü Çırak da, bir kız öğrencinin protokol sonrası babasına, “Ağzın çok kötü kokuyor, lütfen bir daha sigara içme.” diye uyarıda bulunduğunu, babanın da bu uyarı sonrası sigarayı bıraktığını kaydetti. Benzer davranışların artması gerektiğini belirten Çırak, sigara içilmeyen okulları teşvik etme adına bilgisayar, fotokopi ve faks gibi teknik donanım yardımında bulunacaklarını ifade etti.

İzmir Sağlık İl Müdürlüğü’nden ‘yeşil bayrak’ almaya hak kazanan Özel Yamanlar Işık İlköğretim Okulu Müdürü Abdullah Kayacan ise okullarındaki 54 öğretmen ve 15 personelin sigara içmediğini söyledi. Türkiye Yeşilay Derneği Başkanı Mustafa Necati Özfatura, bu tür kampanyaları desteklediklerini belirtirken Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Muhammed Ubeyd Korbey de Antalya’da benzer bir kampanya başlattıklarını dile getirdi. Psikolog Fatih Kalkınç, öğretmenlerin sigara içmemesi halinde öğrencilerin de sigaradan uzak duracağını söyledi. Kalkınç, “Özellikle ilköğretim okulu öğrencileri, modelleme yöntemiyle öğrenirler. Bunların model aldıkları kişiler, öğretmenleri ile anne ve babalarıdır. Öğretmenlerinin ellerinde sigara görmediklerinden çocuklarımız için pozitif bir örnek olacaktır.” dedi. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ve İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan’ın imzaladığı “Sigarasız Kurum Belgesi”nde şu ifadelere yer verildi: “Bu kurum, yöneticilerinin ve bütün çalışanlarının katılımı ile insan sağlığına verdikleri zararın bilincinde olarak, sigaradan, öteki tütün ürünlerinden ve tütün dumanından temizlenmiştir. Bu konuda gösterilen duyarlılığa teşekkür ederiz.”