İzmir’de camiden Sakal-ı Şerif çalındı

İzmir'in Dikili İlçesi Çandarlı Beldesi'ndeki tarihi Merkez Camisi'nde, 80 yıldır muhafaza edilen `Sakal- ı Şerif' çalındı.

Cami imamı Mustafa Alınterim, “Böyle bir kutsal emeneti bir müslümanın çalmış olacağına inanamıyorum” dedi.

Dikili Müftülüğü, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Çandarlı Beldesi Düğün Salonu’nda düzenlenen konferansta, kutsal emanetleri sergilemek istedi. Bunun için 100 yıllık Çandarlı Merkez Camisi’nde bir sandıkta muhafaza edilen `Sakal- ı Şerif’ istendi. Sandık açıldığında `Sakal- ı Şerif’in yerinde olmadığını gören imam Mustafa Alınterim, durumu önce müftülüğe, ardından da jandarmaya bildirdi. Camide parmak izi incelemesi yapan jandarma, `Sakal- ı Şerif’i çalan kişilerin yakalanması için bölgede çalışma başlattı. Savcılık da, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kutsal emanetin çalınması nedeniyle üzüntü duyduğunu belirten imam Alınterim, “Sakal- ı Şerif’i en son Kadir Gecesi’nde sandığından çıkartmıştık. Kutlu Doğum Haftası nedeniyle konferans verecek bir arkadaşım Sakal- ı Şerif’i sergilemek istedi. Kabul ettik. Kutsal emanetin muhafaza edildiği mimberdeki sandığı almak için üzerindeki örtü ve halıyı kaldırdığımızda şoke olduk. Sandık açıktı ve içinde `Sakal- ı Şerif’in bulunduğu cam tüp yerinde yoktu. Böyle bir kutsal emeneti bir müslümanın çalmış olacağına inanamıyorum” dedi.

Dikili Müftüsü Mahmut Atıcı da müslümanlara emanet edilmiş bir kutsal emaneti, kimin neden çalmış olduğunu anlamadığını söyledi. Atıcı, “Bu işte mutlak surette bir kasıt var. Kutsal emaneti çalan kişi akıl hastası ya da ülkesine hatıra götürmek isteyen bir ecnebi (yabancı) olabilir” diye konuştu.