İzmir’de ekmeğe yine zam geldi

İzmir Fırıncılar Odası, 200 gram ekmeği 32 YKr'den satma kararı aldı. Daha önce 250 gramlık ekmek, 35 YKr'ye satılıyordu.

Bu durum karşısında itiraz hakkını kullanan İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İtiraz Komisyonu’na başvurarak zammın durdurulmasını istedi. Komisyon, yaptığı incelemeler sonucunda girdi ve çıktılarda olağanüstü bir zam olmadığı kararına vararak zam isteğini reddetti. Kararın iptal edilmesi üzerine yeniden toplanan Fırıncılar Odası yönetimi, bu sefer ekmek gramajının 200 gramda kalmasını, fiyatının da 32 YKr’den satılmasını kararlaştırdı. Odanın üst kuruluşu olan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan zamla ilgili onay alınırken odadan yazılı bir açıklama yapıldı.

Fırıncılar Odası Başkanı Necdet Durmuş imzasıyla yayınlanan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “İzmir’de 3 yıla yakın süredir ekmeğe zam yapılmaması, sürekli olarak periyodik aralıklarla ihtiyacı olan semtlerde ücretsiz ekmek dağıtımları, odamız yönetim anlayışının bir göstergesi olmuştur. 8 Mart’ta ekmek gramajında yapılan düzenleme karşısında, değerli valimiz ve büyükşehir belediye başkanınımızın hassasiyetlerini gözönüne alan İzmir Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu, olağanüstü toplandı. 200 gr ekmeğin 32 YKr’ye satılmasını kararlaştırdı.”