İzmir’de huzur operasyonu

İzmir genelinde gece boyunca gerçekleştirilen 'Huzur Operasyonu'nda 10 ruhsatsız tabanca, 44 mermi ele geçirilirken, çeşitli suçlardan aranan 14 kişi yakalandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün farklı birimlerinde görev yapan ekipler, gece boyunca il genelinde “Huzur Operasyonu” gerçekleştirdi. Operasyon sonucunda Konak, Torbalı ve Menemen ilçelerinde 10 adet ruhsatsız tabanca ve 44 adet mermi ele geçirildi. Gece boyunca toplam 2 bin 248 kişi genel bilgi taramasından geçirilirken, çeşitli suçlardan aranan 14 kişi yakalandı. Ayrıca 302 şüpheli ve kimliksiz kişi, sorgulanmak üzere karakollara götürüldü. Uyuşturucu madde taşıyan iki kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten Emniyet Müdürü Kemal Parmaksız’ın da katıldığı Huzur Operasyonu, il merkezinde ve ilçelerde yapıldı. Yaklaşık 2.5 saat boyunca genel asayiş uygulaması ve trafik kontrollerinin yapıldığı uygulamada, 9 il emniyet müdür yardımcısı, 26 ilçe emniyet müdürü, 30 emniyet amiri, 63 başkomiser, 45 komiser, 19 komiser yardımcısı, 2 bin 207’si polis memuru olmak üzere toplam 2 bin 399 kişi katıldı.

Çok sayıda kapama noktası kurularak kontrol yapılırken, eğlence mekanları denetlendi. 58 işyerine idari işlem yapılırken, 40 dernek ve lokalde yapılan kontrolde herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı.

Yapılan trafik kontrollerinde ise, 14 araç trafikten men edilirken, alkollü araç kullanan bir sürücünün ehliyetine el konuldu. Emniyet kemeri takmayan 31, ehliyetsiz araç kullanan 5 kişi ile 281 araca bozuk ışıktan, 75 sürücüye ise çeşitli suçlardan işlem yapıldı. Uygulama boyunca 281 araç sürücüsüne 21 bin 875 YTL ceza kesildi.

Uygulamaları yerinde denetleyen İzmir Emniyet Müdür Vekili Kemal Parmazsız, vatandaşların kendi güvenlikleri için yapılan huzur operasyonlarına destek verdiğini söyledi. Hep birlikte İzmir’i huzurlu bir şehir haline getirmek için çalıştıklarını kaydeden Parmaksız, suçluya geçit vermeyeceklerini kaydetti.