İzmir’de karikatüre tepki için yabancı ürünler yakıldı

Türkiye Kamu Sen İzmir Şubesi, Hz. Muhammed'e ve İslamiyet'e hakaret içeren karikatürlere tepki için bazı yabancı menşeili ürünleri yaktı. .

İslam dünyasında rahatsızlığa yol açan karikatürlerin yayınlandığı Danimarka ile bu ülkeye destek veren ülkeler, Türkiye Kamu Sen İzmir Şubesi tarafından protesto edildi. Protestoların sürmesi için kampanya başlatan sendika, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kınama mektubunu ise karikatürleri yayınlayan basın kuruluşları ile bu basın kuruluşlarının bulunduğu ülkelerin büyükelçiliklerine gönderdi.

Başlattıkları kampanyaya tüm duyarlı sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların desteğini beklediklerini söyleyen Türkiye Kamu Sen İzmir İl Temsilcisi Sami Özdemir, “İfade özgürlüğü kisvesi altında izin verdiğiniz bu yayınların biz Müslümanların mukaddes değerlerine saldırıdan başka bir amacı yoktur. Savunduğunuzu iddia ettiğiniz hiçbir değere de saygınızın olmadığını böylece ispat etmiş oldunuz. Biz Müslüman Türk milleti olarak, inançlara saygımız sonsuzdur, ama ihanet ve hakarete asla tahammülümüz yoktur.” dedi.

Danimarka, Norveç, Fransa, Almanya ve İtalya patentli malların, İslam aleminden özür dilenene kadar kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Özdemir, bu tür malların yerli üretime dönüştürülmesi için iş adamlarına çağrı yaptı.

Protesto gösterilerinin sonunda Nokia, Danone, Dove, Pepsi, İpana, Rejoice, Fruko, Burger King, Lipton, Milka, Nescafe, Tamek, Vivident, First, Maret gibi ürünler yakıldı.